Ms Josephine (Josie) Farrer MLA

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party
Electorate:Kimberley

Inaugural Speech:

Inaugural Video:

Speeches by Ms Josephine (Josie) Farrer
Electorate Office:...
19 Barker Street
Broome WA 6725

Postal address:
PO Box 1807
Broome
WA 6725
Ph: 9192 3111
Fax: 9192 3155
Email: Josie.Farrer@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
FARRER, Josie, MLA
Member for Kimberley
Australian Labor Party

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Kimberley on 9 March 2013 in succession to Carol Anne Martin (retired). Re-elected 2017.

Standing Committees

Member, Education and Health Standing Committee from 23 May 2017 to 17 November 2016.

Select Committees

Member, Joint Select Committee on Aboriginal Constitutional Recognition from 2 December 2014 to 26 March 2015.


PERSONAL

Birth

Born 24 September 1947, Halls Creek, Western Australia.


Qualifications and Occupation Before Entering Parliament

Shire Council President and Councillor.


ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION

The electorate of Kimberley is located in the Mining and Pastoral Region and includes all or parts of the Shires of Broome, Derby-West Kimberley, Halls Creek and Wyndham-East Kimberley.
Comprising of all or parts of the localities of Bilingurr, Broome, Cable Beach, Camballin, Cambridge Gulf, Dampier Peninsula, Derby, Djugun, Drysdale River, Durack, Eighty Mile Beach, Fitzroy Crossing, Geegully Creek, Gibb, Gingerah, Halls Creek, Kalumburu, Kimbolton, King Leopold Ranges, Kununurra, Lagrange, Lake Argyle, McBeath, Meda, Minyirr, Mitchell Plateau, Mt Hardman, Mueller Ranges, Oombulgurri, Ord River, Prince Regent River, Purnululu, Roebuck, St George Ranges, Sturt Creek, Tanami, Warmun, Waterbank, Willare, and Wyndham.

Enrolment (2017) 16,844; area 421,011 sq kms.