Ms Janine Marie Freeman MLA BEc, GradDipOH&S

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party

Inaugural Speech:

Speeches by Ms Janine Marie Freeman

Biographical Register
Electorate Office:...
Shop 4
1 Chesterfield Road
Mirrabooka WA 6061

Postal Address:
PO Box 669
WA 6941
Ph: 9345 2005
Fax: 9207 2466

Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
FREEMAN, Janine Marie, MLA
Member for Mirrabooka
Australian Labor Party


Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Nollamara (new seat) on 6 September 2008. Electorate abolished in the redistribution of 2011.
Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Mirrabooka (new seat) on 9 March 2013.

Parliamentary Appointments

Acting Speaker of the Legislative Assembly from 16 April 2013.

Standing Committees

Member Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 13 November 2008 to 30 January 2013.
Member Education and Health Standing Committee from 9 May 2013.



Born 12 June 1965, Osborne Park, Western Australia.

Qualifications and Occupation before entering Parliament

BEc, GradDip (OH&S).
Director Health Employees Superannuation Trust; Official at Liquor Hospitality Miscellaneous Union.


The electorate of Mirrabooka is located in the East Metropolitan Region and includes parts of the Cities of Stirling, Swan and Wanneroo; including all of the localities of Alexander Heights, Balga, Koondoola, Mirrabooka and Westminster; and parts of Ballajura and Dianella.

Enrolment (9 March 2015) 26,376; area 22 sq kms.