Hon. Helen Hodgson MLC

House:Legislative Council
Party:Democrats
Electorate:North Metropolitan

Inaugural Speech:

Speeches by Hon. Helen Hodgson


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

Hide details for Extract from the Western Australian Parliamentary HandbookExtract from the Western Australian Parliamentary Handbook
HODGSON, Hon. Helen Margaret, MLC
Member for North Metropolitan Region
Australian Democrats

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty–fifth Parliament for North Metropolitan Region on 14 December 1996 for term commencing 22 May 1997. Defeated 10 February 2001 (term concluded 21 May 2001).

Standing Committees

Member Public Administration Committee from 26 June 1997.

Select Committees/Royal Commissions

Member Select Committee to Review the Legislative Council Committee System 26 June – 27 August 1997; on Native Title Legislation 1 December 1998 – 10 December 1998.

Parliamentary Party Appointments

Leader of the Australian Democrats in the Legislative Council from May 1997.

PERSONAL

Birth

Born (Helen Margaret Applin) 19 August 1961, Bristol, England. Arrived in Western Australia 1963.

Marital Status

Married.

Qualifications and Occupation before entering Parliament

B Bus, Grad. Dip. Bus, M Tax. University lecturer.

ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION

North Metropolitan Region includes the Legislative Assembly electorates of Carine, Churchlands, Cottesloe, Girrawheen, Hillarys, Innaloo, Joondalup, Kingsley, Maylands, Nedlands, Nollamara, Perth, Wanneroo and Yokine. Enrolment (14 December 1996) 341,420; area 1,005 sq km.