Mr Sean Kimberley L'Estrange MLA BEd, DipT, MEd, GradDipResourceMan, GradDipMan, psc(j)

House:Legislative Assembly
Party:Liberal Party
Electorate:Churchlands

Inaugural Speech:

Speeches by Mr Sean Kimberley L'Estrange

Biographical Register
Electorate Office:...
Suite 3A, 151 Herdsman Parade
Wembley WA 6014

Ph: 9383 7120
Fax: 9387 7724
Email: Churchlands@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
L'Estrange, Sean MLA
Member for Churchlands
Liberal Party

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Churchlands on 9 March 2013 in succession to Hon Dr Elizabeth Constable (retired).


Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on the Corruption and Crime Commission from 22 May 2013 to 18 March 2014.
Member, Public Accounts Committee from 18 March 2014. (Chairman from 19 March 2014).

PERSONAL

Birth

Born 19 September 1967, Perth, Western Australia.


Marital Status

Married.


Qualifications and Occupation before entering Parliament

BEd, DipT, MEd, GradDipResourceMan, GradDipMan, psc(j).
Leadership and Management Consultant; Army Officer.


ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION

The electorate of Churchlands is located in the North Metropolitan Region and includes parts of the City of Stirling and the Town of Cambridge; including all of the localities of Churchlands, Glendalough, Wembley Downs and parts of City Beach, Floreat, Mount Claremont, Wembley, West Leederville and Woodlands.
Enrolment (14 February 2013) 25,702; area 31 sq kms.