Hon. Fredrick (Fred) Riebeling MLA

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party
Electorate:Former Member for the Electorate of North West Coastal

Inaugural Speech:

Speeches by Hon. Fredrick (Fred) Riebeling


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
Hide details for Click here for the Extract from the Western Australian Parliamentary HandbookClick here for the Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
RIEBELING, Fredrick, MLA
Member for North West Coastal
Australian Labor Party

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-third Parliament for Ashburton at the by-election held on 4 April 1992 to fill the vacancy consequent upon the resignation of Pamela Ann Buchanan. Re-elected 1993. Electorate abolished in redistribution 1994. Elected to the Thirty-fifth Parliament for Burrup (new seat) on 14 December 1996. Re-elected 2001. Electorate abolished in redistribution 2003.
Elected to the Thirty-seventh Parliament for North West Coastal (new seat) on 26 February 2005. Did not contest the general election of 6 September 2008.

Parliamentary Appointments

Speaker of the Legislative Assembly from 1 May 2001.

Shadow Ministerial Positions

Shadow Minister for Local Government and Seniors 7 February 1994 – 18 October 1994; for Housing, Sport and Recreation, and Youth 18 October 1994 – 23 January 1995; for Housing, and Local Government (from 15 October 1997) 23 January 1995 – 15 January 1997; for Justice 15 January 1997 – 4 August 1999. Spokesperson for Pilbara from 5 August 1999 - 10 February 2001.

Standing Committees

Member Public Accounts and Expenditure Review Committee 22 June 1993 – 5 April 1994; and Standing Committee on Intergovernmental Agreements and Uniform Legislation Schemes 4 August 1993 – 10 May 2000.
Chairman of Procedures and Privileges Committee from 30 May 2001.

Select Committees/Royal Commission

Member Select Committee on the Delegation of Parliament's Legislative Function (Parliamentary Procedures for Uniform Legislation Agreements) 4 June – 27 August 1992.

Commonwealth Parliamentary Association Conferences, delegations etc

Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association at the 22nd Australasian and Pacific Regional Conference, Sydney, August 1993.

PERSONAL

Birth

Born 29 January 1953, Bridgetown, Western Australia.

Marital Status

Married.

Qualifications and Occupation before entering Parliament

Managing Registrar, Karratha Court.



ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION

North West Coastal is located in the Mining and Pastoral region and includes the towns/localities of Babbage Island, Baynton, Brockman, Brown Range, Bulgarra, Burrup, Cape Range National Park, Carnarvon, Cooya Pooya, Coral Bay, Cossack, Dampier, Denham, East Carnarvon, Exmouth, Exmouth Gulf, Gap Ridge, Greys Plain, Hamelin Pool, Inggarda, Karratha, Karratha Industrial East, Kennedy Range, Kingsford, Learmouth, Lyndon, Macleod, Maitland, Mardie, Massey Bay, Millars Well, Minilya, Morgantown, Nickol, North Plantations, Onslow, Pegs Creek, Point Samson, Roebourne, Sherlock, South Carnarvon, South Plantations, Steep Point, Talandji, Useless Loop, Wannoo, Whim Creek, Wickham, Wooramel and Yandoo Creek.
Enrolment (11 February 2002) 14,570; area 151,465 sq kms.