Hon. Douglas (Doug) James Shave MLA

House:Legislative Assembly
Party:Liberal Party
Electorate:Former Member for Electorate of Alfred Cove

Inaugural Speech:

Speeches by Hon. Douglas (Doug) James Shave


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
Hide details for Extract from the Western Australian Parliamentary HandbookExtract from the Western Australian Parliamentary Handbook
SHAVE, Hon. Douglas James, MLA
Member for Alfred Cove
Liberal

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-third Parliament for Melville on 4 February 1989 in succession to Barry James Hodge (defeated). Electorate abolished in redistribution of 1994. Elected to the Thirty-fifth Parliament for Alfred Cove (new seat) on 14 December 1996. Defeated 10 February 2001

Ministerial Positions

Minister for Tourism; Housing; and Sport and Recreation 16 February 1993 – 25 August 1993. Parliamentary Secretary to the Minister for Education (until 21 December 1995), Employment and Training, Sport and Recreation, Parliamentary and Electoral Affairs, and Tourism (from 21 December 1995) 10 February 1995 – 9 January 1997. Minister for Lands, Fair Trading, and Parliamentary and Electoral Affairs 9 January 1997 - 10 February 2001.

Shadow Ministerial Positions

Shadow Minister for Employment and Training, and Small Business 24 May – 24 November 1992. Coalition Shadow Minister for Small Business 24 November 1992 – 16 February 1993.

PERSONAL

Birth

Born 4 January 1947, Perth, Western Australia.

Marital Status

Single.

Qualifications and Occupation before entering Parliament

Hotel and business proprietor.

ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION

Alfred Cove is located in the South Metropolitan Region and includes the suburbs of Alfred Cove, Applecross, Ardross and Attadale, and parts of Bicton, Booragoon, Melville, Mount Pleasant, Myaree and Palmyra. Enrolment (14 December 1996) 24,076; area 28 sq km.