Hon. Alan MacMillan Carstairs MLC

House:Legislative Council
Party:Liberal Party
Electorate:North Metropolitan


Speeches by Hon. Alan MacMillan Carstairs
Picture Not Yet Available


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

Hide details for Extract from the Western Australian Parliamentary HandbookExtract from the Western Australian Parliamentary Handbook
CARSTAIRS, Hon. Alan MacMillan, MLC
Member for North Metropolitan Region
Liberal

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-fifth Parliament for North Metropolitan Region on 24 December 1996 to fill casual vacancy to 22 May 1997 upon resignation of Hon Iain MacLean.
Retired 21 May 1997.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Estimates and Financial Operations: 10 April 1997 - 21 May 1997.

PERSONAL

Birth
Born 4 May 1939, Kalgoorlie, Western Australia.

Marital Status
Married.

Qualifications and Occupation before entering Parliament
Retired master butcher.

ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION

North Metropolitan Region includes the Legislative Assembly electorates of Carine, Churchlands, Cottesloe, Girrawheen, Hillarys, Innaloo, Joondalup, Kingsley, Maylands, Nedlands, Nollamara, Perth, Wanneroo and Yokine. Enrolment (14 December 1996) 341,420; area 1,005 sq km.