Mr Roger Hugh Cook MLA BA, GradDipBus (PR), MBA
Deputy Leader of the Opposition; Shadow Minister for Health; Science

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party
Electorate:Kwinana

Inaugural Speech:

Speeches by Mr Roger Hugh Cook
Electorate Office:...
3 Chisham Avenue
Kwinana WA 6167

Postal Address:
PO Box 428
Kwinana 6966
Ph: 9439 6444
Fax: 9439 6499
Email: kwinana@mp.wa.gov.au
Website: www.rogercook.org


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
COOK, Roger Hugh, MLA
Member for Kwinana
Australian Labor Party

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Kwinana (new seat) on 6 September 2008. Re-elected 2013.

Shadow Ministerial Appointments

Deputy Leader of the Opposition; Shadow Minister for Health; Mental Health; Indigenous Affairs from 26 September 2008 to 27 January 2012.
Deputy Leader of the Opposition; Shadow Minister for Health from 27 January 2012 until 9 April 2013.
Deputy Leader of the Opposition; Shadow Minister for Health; Science from 9 April 2013.


PERSONAL

Birth

Born 20 August 1965, Cottesloe, Western Australia.

Marital Status

Married.


Qualifications and Occupation before entering Parliament

BA, GradDipBus (PR), MBA. Public relations consultant.


ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION
The electorate of
Kwinana is located in the South Metropolitan Region and includes the localities of Anketell, Bertram, Calista, Casuarina, Hope Valley, Kwinana Beach, Leda, Mandogalup, Medina, Naval Base, Orelia, Parmelia, Postans, The Spectacles, Wandi, Wellard and parts of Baldivis, Cooloongup, East Rockingham and Waikiki.
Enrolment (6 September 2010) 25,012; area 201 sq kms.