Hon. Laurie Graham MLC

House:Legislative Council
Party:Australian Labor Party
Electorate:Agricultural Region

Inaugural Speech:

Inaugural Video:

Speeches by Hon. Laurie Graham
Electorate Office:...
Unit 1, Druids Hall
Corner Durlacher and Sanford Streets
Geraldton WA 6530
PO Box 578, Geraldton 6531
Ph: (08) 9923 9211
Fax: (08) 9923 9222
Email: laurie.graham@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
BIOGRAPHICAL DETAILS

GRAHAM, Hon. Laurie, MLC
Member for the Agricultural Region
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for the Agricultural Region on 11 March 2017 for the term commencing on 22 May 2017.

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 23 May 2017 - 15 May 2018.

Standing Committees
Note: At the commencement of each Parliament, Members are required to be (re)appointed
Member, Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review: 23 May 2017 - present.

Domestic Committees
Note: Fulfils an advisory role concerning services provided to Members
Member, Parliamentary Superannuation Board: 25 May 2017 - present.


PERSONAL

Birth
21 November 1945, Geraldton

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Semi retired


ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore, and Roe.