LEGISLATIVE ASSEMBLY ESTIMATES COMMITTEES 2012

 

 

 

 


Tuesday, 29 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Wednesday, 30 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Thursday, 31 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B


COMMITTEE A : TUESDAY, 29 MAY 2012
TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 1 - PARLIAMENT

DIVISION 2 - PARLIAMENTARY COMMISSIONER FOR ADMINISTRATIVE INVESTIGATIONS

 

Responsible Minister: SPEAKER

 
McGowan
Wyatt
Saffioti
 
McGrath
Simpson
Harvey
 
 
Michael
Sutherland

Division 1: Parliament

 

Division 2: Parliamentary Commissioner for Administrative Investigations

 [Div 2: Supplementary Information]

 

 

 

Division 44: Sport and Recreation

 [Div 44: Supplementary Information]

Division 45: Sports Centre Trust

 [Div 45: Supplementary Information]

Division 46: Racing, Gaming and Liquor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Racing and Wagering Western Australia

10:00 AM

DIVISION 44 - SPORT AND RECREATION

DIVISION 45 - WA SPORTS CENTRE TRUST

DIVISION 46 - RACING, GAMING AND LIQUOR




 

 
 
Responsible Minister: WALDRON
 
Watson
Murray
Buti
  
 McGrath
Harvey
Bowler
 
 
Joe
Francis
11:00 AM
 
Watson
Murray
Buti
 
McGrath
Harvey
Bowler
 
 
 Tony
O'Gorman
 
12 NOON
 
 
Watson
Murray
Buti
 
 
McGrath
Harvey
Bowler
 
 
Andrea
Mitchell
 12:30 PM
RACING AND WAGERING WA
 
 
Responsible Minister: WALDRON
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET (Except Native Title Policy)

DIVISION 4 - PUBLIC SECTOR COMMISSION

 

DIVISION 7 - STATE DEVELOPMENT 

 

DIVISION 5 - GOVERNOR'S ESTABLISHMENT

 

DIVISION 6 - SALARIES AND ALLOWANCES TRIBUNAL 

 

DIVISION 12 - WA ELECTORAL COMMISSION

 

 

 

Responsible Minister: BARNETT (Premier)

 
McGowan
Wyatt
Johnston
 
Nahan
Krsticevic
Blayney
 
 
Michael
Sutherland
 
3:00 PM
 
(Div 12)
Quirk
Wyatt
Johnston
 
Nahan Krsticevic Blayney
 
 
 
 
Tony
O'Gorman
4:00 PM
 
 
 
 
 
McGowan
Wyatt
Johnston
 
 
 
 
 
Nahan
Blayney
Cowper
 
 
 
 
Andrea
Mitchell
5:00 PM
 
 
Michael
Sutherland
6:00 PM
DINNER BREAK
 7:00 PM

 

DIVISION 47 - PLANNING

 

 

DIVISION 48 - WA PLANNING COMMISSION

 
 
 
DIVISION 49 - CULTURE AND THE ARTS
 
 
 

DIVISION 50 - CHEMISTRY CENTRE (WA)

 

DIVISION 40 - COMMERCE (Service 3 - Industry, Science & Innovation)

 
 
 
 
Responsible Minister: DAY
 
Tinley
Hyde
Buti
 
Jacob
Alban
Miles
 
Peter
Watson
 
 
 
 
 
 
 
 
8:00 PM
 
Tinley
Hyde
Buti
 
 
Jacob
Alban
Miles
 
 
Michael
Sutherland
9:00 PM
 
Tinley
Hyde
Buti
 
 
Jacob
Alban
Miles
 
 
Joe
Francis
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE B : TUESDAY, 29 MAY 2012
TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
9:00 AM
DIVISION 63 - AGRICULTURE & FOOD
 
 
DIVISION 64 - RURAL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION
 
 
DIVISION 65 - CORRECTIVE SERVICES
 
 
DIVISION 66 - OFFICE OF THE INSPECTOR OF CUSTODIAL SERVICES
 
 Baker
Papalia
Whitley
 
 
Blayney
Britza
Catania
 
 
Peter
Watson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10:00 AM
 
Logan
Whitley
Buti
 
 
Blayney
Britza
Catania
 
 
 
Lisa
Baker
11:00 AM
 
Logan
Whitley
Buti
 
 
Blayney
Britza
Catania
 
 
 
Michael
Sutherland
12 NOON
 
Logan
Whitley
Buti
 
 
Blayney
Britza
Catania
 
 
Joe
Francis
1:00 PM
 LUNCH BREAK
2:00 PM

 

DIVISION 13 - REGIONAL DEVELOPMENT AND LANDS

 

DIVISION 14 - GASCOYNE DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 15 - GOLDFIELDS-ESPERANCE DEVELOPMENT COMMISSION

 

DIVISION 16 - GREAT SOUTHERN DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 17 - KIMBERLEY DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 18 - MID WEST DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 19 - PEEL DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 20 - PILBARA DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 21 - SOUTH WEST DEVELOPMENT COMMISSION 

 

DIVISION 22 - WHEATBELT DEVELOPMENT COMMISSION

 

DIVISION 23 - WA LAND INFORMATION AUTHORITY

 

DIVISION 24 - TREASURY (Items 44 & 125 - Royalties for Regions) 

 

 

 

Responsible Minister: GRYLLS

 

 
 
 
 
 
McGowan
Murray
Watson
 
Simpson
Bowler
Catania
 
 
Andrea
Mitchell 
 

Divisions 13 and 24: Regional Development and Lands; Treasury — Item 44, Royalties for Regions; and Item 125, Royalties for Regions (Capital)

  [Divs 13 and 24: Supplementary Information]

 

Division 14: Gascoyne Development Commission

 

Division 15: Goldfields–Esperance Development Commission

 

Division 16: Great Southern Development Commission

 

Divisions 17 and 18: Kimberley Development Commission; Mid West Development Commission

 

Division 19: Peel Development Commission

 

Division 20: Pilbara Development Commission

  Div 20: Supplementary Information]

 

Division 21: South West Development Commission

  

Division 22: Wheatbelt Development Commission

 

 

 

 

 

Division 23: Western Australian Land Information Authority

  [Div 23: Supplementary Information]

 

 

 

 

 

 

 

 
  
3:00 PM

 
McGowan
Murray
Templeman
 
Simpson
Bowler
Catania
 
 
 
 
Peter
Watson
4:00 PM

 
McGowan
Murray
Templeman
 
 
 
Simpson
Bowler
Catania
 
 
 
 
Lisa
Baker
5:00 PM
WA LAND AUTHORITY 
 
 
Responsible Minister: GRYLLS
 
McGowan
Murray
Templeman
 
 
Simpson
Bowler
Catania
 
 
 
 
Joe
Francis
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 43 - WA POLICE

DIVISION 54 – COMMISSIONER OF MAIN ROADS (Service 7 - Office of Road Safety)

 

 

 

 

 

 

Responsible Minister : JOHNSON

 
Roberts
Kobelke
Baker
 
McGrath
Francis
Cowper
 
 
Tony
O'Gorman

Division 43: Western Australia Police

  [Div 43: Supplementary Information]

 

Division 54: Commissioner of Main Roads — Service 7, Office of Road Safety

 [Div 54: Supplementary Information

8:00 PM
 
Roberts
Kobelke
Papalia
 
 
McGrath
Francis
Cowper
 
 
 
Andrea
Mitchell
9:00 PM
 
Roberts
Kobelke
Papalia
 
 
McGrath
Francis
Simpson
 
 
 
Lisa
Baker
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE A : WEDNESDAY, 30 MAY 2012
TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
9:00 AM
DIVISION 9 - WA TOURISM COMMISSION
 
 
 
Responsible Minister: HAMES
 
 
 
Roberts
Templeman
Whitley
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
Andrea
Mitchell
 
 
10:00 AM
 
ROTTNEST ISLAND AUTHORITY
 
 
Responsible Minister: HAMES
 
 
Roberts
Templeman Whitley
 
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
 
Lisa
Baker 
10:30 AM
 
DIVISION 8 - WA HEALTH
 
DIVISION 73 - MENTAL HEALTH COMMISSION
 
DIVISION 74 - DISABILITY SERVICES COMMISSION
 
 
Cook
Freeman
O'Gorman
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
 
Joe
Francis
12 NOON
 
 
Cook
Freeman
Whitley
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
 
Michael
Sutherland
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM
cont'd 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Responsible Minister: HAMES
 
 
 
 
 
Cook
Freeman
Whitley
 
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
Peter
Watson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3:00 PM
 
Cook
Freeman
Whitley
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
Michael
Sutherland
4:00 PM
 
Cook
Freeman
Whitley
 
 
Jacobs
Abetz
Jacob
 
 
Tony
O'Gorman
5:00 PM
DIVISION 67 - ENVIRONMENT AND CONSERVATION
 

DIVISION 68 - BOTANIC GARDENS AND PARKS AUTHORITY

 

 

 

 

 
 
 
 Tallentire
Quirk
Logan
 
Harvey
Jacobs
Cowper
 
 
Andrea
Mitchell
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

 

DIVISION 69 - OFFICE OF THE ENVIRONMENTAL PROTECTION AUTHORITY

DIVISION 70 - SWAN RIVER TRUST

DIVISION 71 - ZOOLOGICAL PARKS AUTHORITY

DIVISION 72 - WATER 

 

Responsible Minister: MARMION

 

 
 
Tallentire
Logan
Templeman 
 
Harvey
Jacobs
Cowper
 
Michael
Sutherland
 
 
 
 
 
 
 
 
8:00 PM
 
Tallentire
Logan
Templeman
 
 
Harvey
Jacobs
Cowper
 
 
Tony
O'Gorman
9:00 PM
WATER CORPORATION 
 
Responsible Minister: MARMION
 
Tallentire
Logan
Templeman
 
 
Harvey
Jacobs
 Cowper
 
 
Andrea
Mitchell
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top



COMMITTEE B : WEDNESDAY, 30 MAY 2012
TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 27 – ATTORNEY GENERAL (Including Native Title Policy)

 
DIVISION 28 – CORRUPTION AND CRIME COMMISSION
 
 
DIVISION 29 - COMMISSIONER FOR EQUAL OPPORTUNITY
 
DIVISION 30 - LAW REFORM COMMISSION OF WA
 
DIVISION 31 - OFFICE OF THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS
 
DIVISION 32 - COMMISSIONER FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE
 
DIVISION 33 - OFFICE OF THE INFORMATION COMMISSIONER
 
DIVISION 34 - PARLIAMENTARY INSPECTOR OF THE CORRUPTION AND CRIME COMMISSION
 
 
Responsible Minister : PORTER
 
 
 
 
 
 
 Quigley
Buti
Waddell
 
 
Alban
Krsticevic
Harvey  
 
 
 
 
Michael
Sutherland

Division 27: Attorney General (Including Native Title policy)

 

Division 28: Corruption and Crime Commission

 

Division 29: Commissioner for Equal Opportunity

 

Division 30: Law Reform Commission of Western Australia

 

Division 31: Office of the Director of Public Prosecutions

 

Division 32: Commissioner for Children and Young People

 

Division 33: Office of the Information Commissioner

 

Division 34: Parliamentary Inspector of the Corruption and Crime Commission

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
10:00 AM
 
Quigley
Buti
Waddell
 
 
Alban
Krsticevic
Harvey 
 
 
 
Peter Watson
11:00 AM
 
Quigley
Buti
Waddell
 
 
Alban
Krsticevic
Harvey 
 
 
 
Andrea
Mitchell
12 NOON
 
 
Quigley
Buti
Waddell
 

 

Alban
Krsticevic
Harvey 
 
 
 
Tony
O'Gorman
1:00 PM
 LUNCH BREAK 
2:00 PM
 

DIVISION 24 - TREASURY (Except Items 44 and 125 - Royalties for Regions)

 

DIVISION 25 - ECONOMIC REGULATION AUTHORITY
 
 
DIVISION 26 - OFFICE OF THE AUDITOR GENERAL 
 
 
DIVISION 39 - FINANCE (Except Service 12 - Energy Policy and Programs)
 
 
 
Responsible Minister : PORTER
 
 
 
Wyatt
Johnston
Saffioti
 
Nahan
Harvey
Krsticevic
 
 
Joe
Francis

Division 24: Treasury (Except Items 44 and 125 — Royalties For Regions)

 [Div 24: Supplementary Information]

 

Division 25: Economic Regulation Authority

 [Div 25: Supplementary Information]

 

Division 26: Office of the Auditor General

 

Division 39: Finance (Except Service 12—Energy Policy and Programs)

 [Div 39: Supplementary Information]

 

3:00 PM

 
 
Wyatt
Johnston
Saffioti
 
 
 
Nahan
Harvey
Krsticevic
 
 
 
 
Lisa
Baker
4:00 PM

 
Wyatt
Johnston
Ripper
 
 
Nahan
Harvey
Krsticevic
 
 
 
Peter
Watson
5:00 PM

 
Wyatt
Johnston
Ripper
 
Nahan
Harvey
Krsticevic
 
 
Michael
Sutherland
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 60 - LOCAL GOVERNMENT

 

DIVISION 61 - HERITAGE COUNCIL OF WA

 

DIVISION 62 - NATIONAL TRUST OF AUSTRALIA (WA)

 

Responsible Minister: CASTRILLI

 
 
 
 
Hyde
Murray
Ripper
 
Bowler
Simpson
Blayney
 
 
Joe
Francis

Division 60: Local Government

 [Div 60: Supplementary Information]

 

Division 61: Heritage Council of Western Australia

 [Div 61: Supplementary Information]

Division 62: National Trust of Australia (WA)

 

 

 

 

8:00 PM
 
 
Hyde
Murray
Ripper
 
 
Bowler
Simpson
Blayney
 
 
 
Lisa
Baker
9:00 PM
 
Hyde
Murray
Ripper
 
 
Bowler
Simpson
Blayney
 
 
 
Michael
Sutherland
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM

 

 Back to Top

 

COMMITTEE A : THURSDAY, 31 MAY 2012
TIME ASSEMBLY CHAMBER MEMBERSHIP CHAIR        HANSARD EXTRACT         
9:00 AM

COUNTRY HOUSING AUTHORITY

Responsible Ministes: BUSWELL

 
Tinley
Johnston
Kobelke 
 
 
 Krsticevic
Blayney
Simpson
 

 

Joe

Francis

Country Housing Authority

 

 

Keystart Housing Scheme Trust

 

 

Division 53: Transport

 

Division 54: Commissioner of Main Roads (Except Service 7—Office of Road Safety)

  [Div 54: Supplementary Information]

Division 55: Public Transport Authority of Western Australia

 [Div 55: Supplementary Information]

 

Division 56: Housing Authority

  [Div 56: Supplementary Information]

Division 57: Fire and Emergency Services Authority of Western Australia

  [Div 57: Supplementary Information]

 

Division 40: Commerce (Except Service 3, Industry, Science and Innovation)

 

Division 42: Registrar, Western Australian Industrial Relations Commission

 

 

 

 

9:30 AM

KEYSTART HOUSING SCHEME TRUST

Responsible Ministes: BUSWELL

 
Tinley
Johnston
Kobelke
 
 
Krsticevic
Blayney
Simpson

 

Peter

Watson

 

10:00 AM

 

DIVISION 53 - TRANSPORT

 

DIVISION 54 - COMMISSIONER OF MAIN ROADS (Except Service 7 - Office of Road Safety)

 

DIVISION 55 - PUBLIC TRANSPORT AUTHORITY OF WA

 

DIVISION 56 - HOUSING AUTHORITY

 

DIVISION 57 - FIRE AND EMERGENCY SERVICES AUTHORITY OF WA

 

DIVISION 40 - COMMERCE (Except Service 3 - Industry, Science & Innovation)

 

DIVISION 42 - REGISTRAR, WA INDUSTRIAL RELATIONS COMMISSION

 

responsible Minister : FRANCIS

 

 
Roberts
Kobelke
Saffioti
 
Krsticevic
Blayney
McGrath

11:00 AM

 

 
Roberts
Kobelke
Saffioti

Blayney

McGrath

Krsticevic

Andrea

Mitchell 

12 NOON

 

 
 Tinley
Roberts
Johnston
 
Quirk
Kobelke
Roberts
 
Roberts
Kobelke
Johnston
 
Logan
Roberts
Kobelke

 

 

 

Nahan
Britza

Krsticevic

 

 

 

 

Lisa

Baker

1:00 pm LUNCH BREAK
2:00 PM

cont'd

 

 

 

 

 

Responsible Minister : BUSWELL

 
 
 
Logan
Roberts
Kobelke

 

 

 

 
   
Nahan
Britza
Krsticevic

 

 

 

Peter

Watson

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3:00 PM 

 

Michael

Sutherland 

3:30 PM

 DIVISION 41 - SMALL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION

 

 Responsible Minister : HARVEY

 
 
Hyde
Tinley
Tallentire
 

 

Nahan
Britza
Krsticevic
 4:00 PM

DIVISION 10 - MINES & PETROLEUM

 

DIVISION 11 - FISHERIES

 

Responsible Minister : MARMION 

 

Johnston

Tallentire
Buti

 

McGrath
Catania
Britza

 

 

Lisa

Baker 

 5:00 PM

 Joe

Francis

6:00 pm DINNER  BREAK
7:00 pm

DIVISION 51 - TRAINING & WORKFORCE DEVELOPMENT

 

DIVISION 52 - INDIGENOUS AFFAIRS 

 

 

 

 

 

Responsible Minister: COWPER

 
O'Gorman
Wyatt
Freeman 
 
 
Abetz
Britza
McGrath 

Andrea

Mitchell

Division 51: Training and Workforce Development

  [Div 51: Supplementary Information]

 

Division 52: Indigenous Affairs

  [Div 52: Supplementary Information]

8:00 pm

O'Gorman

Wyatt
Freeman
 

Abetz

Britza

McGrath

 

Peter

Watson

9:00 pm

 O'Gorman

Wyatt
Freeman
 

Abetz

Britza
McGrath

 

 

Michael

Sutherland

 10:00 pm COMMITTEE A CONCLUDES AT 10 PM

 


Back to Top


 

COMMITTEE B : THURSDAY, 30 MAY 2012
TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
9:00 AM



DIVISION 35 – EDUCATION

DIVISION 36 – EDUCATION SERVICES

DIVISION 37 – SCHOOL CURRICULUM AND STANDARDS AUTHORITY

DIVISION 38 - COUNTRY HIGH SCHOOL HOSTELS AUTHORITY





  Responsible Minister: CONSTABLE
 
Papalia
Saffioti
Waddell
 
Mitchell
Abetz
Alban
 
Michael
Sutherland

Division 35: Education

 Div 35: Supplementary Information]

Division 36: Education Services

 

Division 37: School Curriculum and Standards Authority

  [Div 37: Supplementary Information]

Division 38: Country High School Hostels Authority

 

 

 

10:00 AM



 
Papalia
Saffioti
Waddell
 
 
 
Mitchell
Abetz
Alban
 
 
 
Lisa
Baker
11:00 AM



 
Papalia
Saffioti
Waddell
 
 
 
Mitchell
Abetz
Simpson
 
 
Tony
O'Gorman
12 NOON

 
Papalia
Saffioti
Waddell
 
 
 
Mitchell
Abetz
Simpson
 
 
 
Michael
Sutherland
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 58 - CHILD PROTECTION

DIVISION 59 - COMMUNITIES

DIVISION 39 - FINANCE (Service 12 - Energy Policy and Programs)

 
 
 
 
 
 
Responsible Minister: DAY
 
 
 
 
 
 
Quirk
Baker
O'Gorman
 
 
Simpson
Alban
Miles
 
 
Joe
Francis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3:00 PM

 
Quirk
Baker
Freeman 
 
Simpson
Alban
Miles
 
 
 
Tony
O'Gorman
4:00 PM
 
Quirk
O'Gorman
Freeman
 
 
Simpson
Alban
Jacob
 
 
 
Andrea
Mitchell
5:00 PM
 
 
Quirk
O'Gorman
Freeman
 
 
Miles
Nahan
Jacob
 
 
 
 
Peter
Watson 
 
 5:30 pm
VERVE ENERGY 
Responsible Minister: DAY
 
Quirk
O'Gorman
Freeman
 
 
 
Miles
Nahan
Jacob
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

WESTERN POWER

Responsible Minister: DAY
 
 
Johnston
Saffioti
Ripper
 
Nahan
McGrath
Miles
 
 
 

 

Lisa
Baker

 

7:30M
SYNERGY
 
 
Responsible Minister: DAY

 

Johnston
Saffioti
Ripper
 

 

Nahan
McGrath
Miles
 
 8:00 PM
HORIZON
 
 
Responsible Minister: DAY

 

Johnston
Saffioti
Ripper
 

  

Nahan
McGrath
Miles
 

 

Tony
O'Gorman 
8:30 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 8:30PM


Back to Top