Mr Gary Snook MLA

House:Legislative Assembly
Party:Liberal Party
Electorate:Former Member for the Electorate of Moore

Inaugural Speech:

Speeches by Mr Gary Snook


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
SNOOK, Gary, MLA
Member for Moore
Liberal Party

PARLIAMENTARY SERVICE
Elected to the Thirty-Seventh Parliament for Moore on 26 February 2005 in succession to William John McNee (retired). Contested the general election for Moore on 6 September 2008 and succeeded by Grant Allen Woodhams.

Shadow Ministerial Appointments
Shadow Minister for Planning and the Wheatbelt from 20 March 2005. Shadow Minister for Agriculture and Food; Local Government from 24 January 2008.

PERSONAL
Born 21 October 1947, Perth, Western Australia.
Married.
Qualifications and Occupation Before Entering Parliament
Self-employed investor.

ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION
Moore is located in the Agricultural Region and includes the Shires of Carnamah (including Carnamah and Eneabba), Chittering (including Bindoon, Lower Chittering and Muchea), Coorow (including Coorow and Leeman), Dandaragan (including Badingarra, Cervantes, Dandaragan and Jurien Bay), Gingin (including Gingin, Guilderton, Lancelin, Ledge Point, Seabird and Woodridge), Moora (including Moora, Miling and Watheroo), Toodyay and Victoria Plains (including Bolgart, Calingiri, Mogumber, New Norcia and Yerecoin).
Enrolment (31 January 2005) 13,268; area 26,206 sq kms.