Dr Janet May Woollard MLA RN, BAppSc, MEd, PhD, LLB, JP

House:Legislative Assembly
Party:Independent
Electorate:Alfred Cove

Inaugural Speech:

Speeches by Dr Janet May Woollard


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
WOOLLARD, Dr Janet May, MLA
Former Member for Alfred Cove
Independent Liberal

PARLIAMENTARY SERVICE
Elected to the Thirty-Sixth Parliament for Alfred Cove on 10 February 2001 in succession to Hon Douglas James Shave (defeated).
Re-elected 2005, 2008. Defeated by Dean Nalder in the general election of 9 March 2013.

Standing Committees

Co-opted Member, Community Development and Justice Standing Committee for the purposes of reviewing the Children and Community Services Amendment (Body Piercing) Bill 2007 from 7 May 2008 to dissolution of the Committee on 7 August 2008.
Member Education and Health Standing Committee from 13 November 2008 to 30 January 2013. (Chairman from 26 November 2008).

PERSONAL

Birth

13 February 1955, London UK.
Arrived in Western Australia, 1980.

Marital Status

Married

Qualifications and Occupation Before Entering Parliament

RN, BAppSc, MEd, PhD, LLB, JP. Registered nurse.

ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION
The electorate of Alfred Cove is located in the South Metropolitan Region and includes the localities of Applecross, Ardross, Attadale, Bicton and parts of Alfred Cove, Booragoon, Melville and Mt Pleasant.
Enrolment (6 September 2010) 23,618; area: 26 sq kms.