Skip to main content
Home
Hon. Shelley Elizabeth Eaton MLC
House:Legislative Council
Party:Australian Labor Party
Electorate:Mining and Pastoral
Inaugural Speech:
Inaugural Video:
Speeches by Hon. Shelley Elizabeth Eaton


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
BIOGRAPHICAL DETAILS

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Mining and Pastoral Region on 17 September 2008, to fill a vacancy upon the resignation of Hon Vincent Catania on 12 August 2008.
Retired 21 May 2009.


EATON, Hon. Shelley, MLC
Member for Mining and Pastoral Region
Australian Labor Party

PERSONAL

Birth
Born 11 January 1965, Subiaco, Western Australia.

Standing Committees
Note: It is anticipated that membership of standing committees will be reviewed following the commencement of the New Legislative Council on 22 May 2009.
Member, Standing Committee on Delegated Legislation: 6 November 2008 - 21 May 2009.


ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Kimberley-Pilbara, Kalgoorlie, Kimberley, Murchison-Eyre and North West Coastal . Enrolment (30 June 2005) 67,565; area 2,223,052 sq km.