Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Robert Henry Claude Stubbs
Birth
Date 2 April 1905 Place Northam, Western Australia
Parents
Son of Stokes Stubbs, shopkeeper, and Mary Jane Marshall
Marriage and Family
Married 3 January 1931, Bunbury to Violet Gammage, daughter of James Henry Gammage and Ada Counsel
Children: two sons and one daughter
Widowed 30 July 1987
Death
Date 25 May 1998Place Wembley, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, WACause of Death
Religion
Not stated
Education
West Northam State School, Norseman and Kalgoorlie School of Mines and Perth Technical College
Occupation
Miner, underground supervisor and health inspector
Employment History
Miner at Collie 1927–1931, cordial manufacturer briefly
Miner at Kalgoorlie 1932–1937, then miner and underground supervisor in Norseman 1937–1957
Health Inspector for Shire of Dundas at Norseman 1957–1962
House
MLC
Party
Labor
Joined Australian Labor Party (ALP) 1945
Honorary secretary Norseman branch of ALP for 10 years
For three years delegate from goldfields to State Executive
Date Elected
22 May 1962
Inaugural Speech
-Stubbs, Robert Henry Claude, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
No inaugural video is available as filming did not start until May 2003
Speeches
Search for speeches by Robert Stubbs
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1980
Electorate
South-East
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-East* Province 22 May 1962–21 May 1980

Office
  • Labor Whip in Legislative Council 1965–1971
  • Minister for Local Government and Chief Secretary 3 March 1971–8 April 1974
Committees
  • Member Joint Printing Committee 1965–1971
Background/Membership
Member Australian Worker's Union
Convenor and life member of Underground Supervisors’ Association
Member Norseman Hospital Board 1944
Attendance officer for Norseman Rotary Club 1955–1961
Convenor and secretary of Norseman Mines and Workers Club
Honorary secretary Norseman Sportsmen’s Council
Assistant secretary Norseman Police and Citizens’ Youth Club
Member committee Aged and Old Timers’ organisation, Norseman
Active cyclist when young, competed in road and track racing including the Beverley–Perth road race
Qualifications
Underground Supervisors’ Certificate 1937, Mine Managers’ Certificate of Service 1950 and Health Inspectors’ Certificate from Royal Society of Health, London 1956
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 245.
Further Information
Verbatim transcript of an interview with Robert Henry Claude Stubbs, 1905-1998

Western Australian Parliamentary Debates, 28 May 1998, p. 3262–3263.
<<- Return to previous screen