Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Harold Vivian Piesse
Birth
Date 12 July 1884 Place Williams, Western Australia
Parents
Son of Frederick Henry Piesse, storekeeper, farmer and politician and Mary Elizabeth Chipper
Nephew of Alfred Napoleon Piesse, Arnold Edmund Piesse and Charles Austin Piesse
Marriage and Family
Married to Elizabeth Martin Verney (born November 1879 and died July 1974), daughter of Richard Verney and Janet Turnbull
Children: one son and one daughter
Death
Date 16 September 1944Place Strathfield, Katanning, Western Australia
Cemetery Katanning Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated High School, Perth and Hawkesbury Agricultural College until 1902
Occupation
Farmer
Employment History
Took over managing family interests of F&C Piesse
After father’s death in 1912 helped direct Piesse Estates, farming and grazing
Personally controlled Braeside Farm at Katanning and helped develop Riverdale property at Kojonup
Also agent and financial adviser
Managing director Katanning Stock and Trading Company; also Richardson and Co Ltd, Katanning; Katanning Flour Mills Ltd; Malcolm and Co, Wagin and BCD and Piesse, Perth
Director Palatine Fire Insurance Company, Perth
House
MLC
Party
Country Party
Elected as Country Party in 1931 by-election, Independent Country Party 1932 and thereafter as Country Party
Date Elected
26 September 1931
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Harold Piesse
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1944
Electorate
South-West
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-East Province 26 September 1931 (by-election)–16 September 1944

Committees
  • Member Joint Select Committee on Bulk Handling Bill 1932
  • Member Select Committee on the Administration Act (Estate and Succession Duties) Amendment Bill 1934
  • Member Select Committee on the Financial Emergency Bill 1934
  • Member Select Committee on the Industrial Arbitration Act Amendment Bill (No 1) 1937
Background/Membership
Family moved to Katanning 1889
Member Great Southern Sheepbreeders Association
Joined Perth Artillery 1899, volunteered for service in World War I, but rejected, then Lieutenant and Commander 25 Light Horse Training Camp
Director Boys’ Grammar School, Katanning
Member Weld, Commercial Travellers, Tattersalls, Albany Naval and Military, Katanning, Wagin and Narrogin Clubs
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 211.
Who's Who in Australia (1933–34)
Bignell
Further Information
<<- Return to previous screen