Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Hon Robert Joseph Boylen


Birth
Date: 16 November 1901
Place: Kensington, London, England, United Kingdom
Arrival in WA
1903
Parents
Son of Robert, sharebroker and agent, and Marie Louise de Pazanan
Marriage and Family
Married 28 April 1928, St Joseph’s Church, Subiaco to Elsie Kathleen Starr, daughter of Edmund and Mary O’Connor
Children: four sons and one daughter
Death
Date: 25 June 1955
Cemetery: Kalgoorlie Cemetery, Western Australia
Religion
Catholic
Education
Goldfields
Occupation
Pharmacist
Employment History
Practising as pharmacist
In 1933 on Royal Perth Hospital pharmacy staff
From 1934 pharmacist in Boulder
House
MLC
Party
Labor
Date Elected
1 February 1947
Inaugural Speech
Boylen, Robert Joseph, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Robert Boylen
Year Retired/Resigned
1955
Electorate
South
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Province (South East Province from 1950) 1 February 1947 (by-election)–25 June 1955

Committees
  • Member Joint Printing Committee 1952–1953
  • Member Select Committee on Private Inquiry Agents 1952
Background/Membership
Lived at Leederville 1926–1933 and Perth from 1933
References
D Black and G Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, eds, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 23
Kalgoorlie Mail, 26 and 27 June 1955.
West Australian, 2 February 1947.