Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia




Member Name
Arthur Elvin Davies
Birth
Date 7 May 1867 Place Fremantle, Western Australia
Parents
Alfred Alexander, customs officer and farmer, and Hannah Elizabeth Williams
Brother of Edward William Davies, storekeeper and politician
Marriage and Family
Married 19 April 1893, Balli Balli, Beverley to Margaret Jessie Kilpatrick (born circa April 1872), daughter of Daniel Rose and Elizabeth Henderson Arthur
Children: two sons and one daughter
Death
Date 27 March 1918Place Beaconsfield, Western Australia
Cemetery Fremantle Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
Mr Trotter’s Grammar School, Fremantle
Occupation
Undertaker and cabinet maker
Employment History
Apprenticed as cabinet maker
Founded undertaking firm November 1889
Furniture manufacturing, cabinet making, upholstering
Importer of furniture
House
MLA
Local Government Service
Fremantle Road Board member from 1894, several times chairman
Fremantle City Council 1905–1907
Party
Liberal
Date Elected
21 July 1906
Inaugural Speech
-No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Arthur Davies
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1911
Electorate
South Fremantle
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA South Fremantle 21 July 1906 (by-election)–3 October 1911
Background/Membership
Justice of the Peace
References
David Black, and Geoffrey Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume one 1870-1930, Perth, Western Australian Parliamentary History Project, 2001, p. 59.
Further Information
<<- Return to previous screen