Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Francis McDonald
Birth
Date 1 January 1860 Place Dunbeath, Caithness, Scotland, United Kingdom
Arrival in WA
1892 to WA
Parents
Son of James, farmer, and Annie Grant
Marriage and Family
Married (1) 27 May 1887, Presbyterian Church, Newtown, NSW to Minnie Ellen McLeod (born circa 1865), daughter of Donald and Mary Ellen Daly
Widowed 13 May 1920
Children: three sons and six daughters
Married (2) 24 June 1921, Edinburgh, Scotland to Lucy Murray McDonald (born circa 1883), daughter of William and Eliza Bannerman

Widowed 28 September 1934
No children
Death
Date 13 May 1938Place Dunbeath, East Beverley, Western Australia
Cemetery Beverley Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Presbyterian
Education
Educated locally in Scotland
Occupation
Storekeeper
Employment History
Established
Store at Kurrajong, New South Wales
Started business in Fremantle
After 1904 farmer at Beverley
House
MLA
Local Government Service
East Fremantle Municipal Council
Mayor 1900–1901
Party
Liberal
Date Elected
24 April 1901
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Francis McDonald
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1904
Electorate
Cockburn Sound
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Cockburn Sound 24 April 1901–June 1904
  • Contested Beverley 27 October 1905
Background/Membership
To NSW on emigrant ship Netbudda
Justice of the Peace
Elder of Presbyterian Church
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 127.
Twentieth century impressions of Western Australia, p. 33, 458, 499.
Further Information
<<- Return to previous screen