Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Robert (Stewart) Hastie


Birth
Date: 27 July 1861
Place: Glasgow, Scotland, United Kingdom
Arrival in WA
1895
Parents
Son of William, Pensioner, 63rd regiment, and Christina Stewart
Marriage and Family
Unmarried
Death
Date: 9 April 1914
Place: Hawthorn, Victoria, Australia
Cemetery: New Melbourne cemetery, Fawkner, Victoria, Australia
Religion
Church of England
Education
Educated Glasgow
Occupation
Mining and commercial agent
Employment History
1905–1912 mining and commercial agent at Perth
House
MLA
Party
Labor until 1905 then Liberal
Date Elected
24 April 1901
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Robert Hastie
Year Retired/Resigned
1905
Electorate
Kanowna
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Kanowna 24 April 1901–27 October 1905
  • Leader Labor Party 1901–1903
  • Minister for Justice and Mines 10 August 1904–7 June 1905; for Justice and Labor 7 June–25 August 1905
Commonwealth

Electorates
  • Contested Coolgardie (House of Representatives) 13 April 1910
Background/Membership
Emigrated to New Zealand and prospected in Thames district
1890 went to Victoria
1895 to WA, goldmining
Representative of Amalgamated Workers’ Association
Delegate Electoral Reform Convention
Strong federalist
Moved to Victoria circa 1913
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p.93
Twentieth Century Impressions of Western Australia, PWH Thiel, Perth, 1901, p.
31.