Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Samuel Joseph Fortescue Moore


Birth
Date: 3 April 1846
Place: Oakover, Middle Swan, Western Australia
Parents
Son of Samuel, farmer, and Dora Mary Jane Dalgety, brother of William Dalgety
Marriage and Family
Married 9 February 1870, Fremantle Congregational Church to Eliza Mary Johnston (born 12 July 1844 and died 24 November 1933), daughter of Reverend Joseph and Harriet Platt
Children: four sons and six daughters
Death
Date: 9 May 1921
Place: Claremont, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Religion
Church of England
Education
Educated Bishop Hale’s School, Perth
Occupation
Public servant, postmaster and businessperson
Employment History
1861–1863 served in public service
1863–1867 with FT Gregory assisted with first survey of Darling Downs in Queensland
Became merchant and postmaster at Dongara, also grazing at Cadgy-Cadgy station
1872–1874 postmaster at Dongara
Director of WA Bank (retired 1920)
Commissioner Supreme Court of WA
House
MLA
Local Government Service
Greenough Road Board chairman 1873
Claremont Road Board chairman
Party
Liberal
Date Elected
24 June 1904
Inaugural Speech
No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Samuel Moore
Year Retired/Resigned
1914
Electorate
Irwin
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Irwin 24 June 1904–21 October 1914
  • Contested Irwin 21 October 1914

Commonwealth

Electorates
  • Contested Senate (WA) 16 December 1903
Background/Membership
1870 member Greenough Board of Education
1876 Justice of the Peace
Retired to Claremont 1901
President WA Pastoralists’ Association
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930.
Battye, JS. The Cyclopedia of Western Australia, Vol 1, p. 349.
Burke. Genealogical and Heraldic History of Colonial gentry Vol 2, p. 525–26.
Erikson, Rica. The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, Vol 3.
Twentieth century impressions of Western Australia, p. 587.
West Australian, 16 May 1921.