Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Mr Ebenezer Allen


Birth
Date: 15 November 1868
Place: North Adelaide, South Australia, Australia
Arrival in WA
1899 to Western Australia
Parents
Son of Joseph, tent maker, and Mary Selina Cant
Marriage and Family
Married 23 December 1895, North Adelaide, Effie Marian Conigrave (born circa 1870 and died 1956), daughter of John Fairfax and Sarah Price
Children: one son and one daughter
Death
Date: 20 May 1931
Place: Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Religion
Church of England
Education
Glenelg Grammar School, South Australia 1884–1889
Occupation
Auctioneer
Employment History
1884–1889 employed warehouse McLean Bros & Rigg
1889–1899 with William Gilbert & Company
Joined JF Conigrave (father-in-law)
1901 entered partnership as auctioneer, estate and shipping agent, then on own account (Eben Allen & Co.)
1919, 1920–1921 Director Perth Building Society
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council 1904–1912, 1915–1918
Party
Liberal until 1917
National Member State Council National Federation Campaign Committee
Date Elected
3 October 1911
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Ebenezer Allen
Year Retired/Resigned
1921
Electorate
West Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • Contested Metropolitan Province 13 May 1908, West Perth 29 September 1917, 12 March 1921
  • MLA West Perth 3 October 1911–29 September 1917

Committees
  • Chairman Finance Committee for several years
Background/Membership
Secretary Perth Chamber of Commerce
1897 foundation member Kings Park Bowling Club
Member Fire Brigade Board
Member Church of England Synod
Freemason (past master)
Justice of the Peace
References
D Black and G Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1890-1930 , Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 26.