Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Hon Dave Grills


Birth
Date: 12 April 1959
Place: Birmingham, England, United Kingdom
Arrival in WA
Travelled by Fairsky departing United Kingdom on 14 March 1965 under the Assisted Passage Migration Scheme
Parents
Son of Arthur Grills, born 20 January 1925 and Joyce (nee Arrowsmith) born 15 July 1932
Religion
None
Education
Dip (OSH), Dip (WPT & AS), Adv Dip (Business Management)
Occupation
Police officer
Employment History
Police officer, Leonora and Kalgoorlie
House
MLC
Party
National Party
Date Elected
5 April 2013
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Dave Grills
Grills, Dave, Valedictory Speech.pdf
Year Retired/Resigned
2017
Electorate
Mining and Pastoral
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC for the Mining and Pastoral Region 5 April 2013–21 May 2017. Elected to the Thirty-eighth Parliament for the Mining and Pastoral Region on 5 April 2013 following a recount to fill the vacancy consequent upon the resignation of Hon Wendy Duncan. Re-elected on 9 March 2013 for a term commencing 22 May 2013. Defeated 11 March 2017 (term concluded 21 May 2017)

Committees
  • Member Standing Committee on Legislation 22 May 2013–21 May 2017
Background/Membership
Awarded the national Police Service Medal in recognition of almost 20 years of dedicated policing
Qualifications
Dip (OSH), Dip (WPT & AS), Adv Dip (Business Management)
References
National Archives of Australia. Accessed 3 December 2014. http://recordsearch.naa.gov.au/SearchNRetrieve/Interface/DetailsReports/ItemDetail.aspx?Barcode=7347414&isAv=N
Parliament of Western Australia. Current Members. Accessed 26 May 2015.
Further Information