Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Everard Firebrace Darlot


Birth
Date: 23 January 1859
Place: Oakleigh, Victoria, Australia
Arrival in WA
1878
Parents
Henry King Narook, grazier, and Mary Anna Wavel Firebrace
Brother of Leonard Hawthorne Darlot, farmer and politician
Marriage and Family
Married 2 December 1885 at residence of John Mills, Narra Tarra to Harriet Mills (born 23 December 1862), daughter of John and Caroline Green, and sister of Joshua Mills
Children: one son and one daughter
Widowed 24 April 1907
Death
Date: 5 November 1937
Place: Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, WA
Religion
Church of England
Occupation
Farmer
Employment History
1881 took up Berringarra Station, Murchison, for his father (manager 1884)
Then 1893 Warrawagine, Mount Rason and Annean Stations
1906 sold these and with brother Leonard Hawthorne took up Urella Station near Mingenew also Yangedine, Beverley
House
MLA
Local Government Service
Upper Gascoyne Road Board 1887
Party
Forrest
Date Elected
29 November 1890
Inaugural Speech
No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Everard Darlot
Year Retired/Resigned
1894
Electorate
Murchison
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Murchison 29 November 1890–18 September 1894 (resigned)
Background/Membership
Endowed cup for WA public school sporting competition
1883 Justice of the Peace
References
David Black, and Geoffrey Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume one 1870-1930 , Perth, Western Australian Parliamentary History Project, 2001, p. 58.