Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Michael Patrick Durack


Birth
Date: 22 July 1865
Place: Grabben Gullen near Goulburn, New South Wales, Australia
Parents
Patrick, pastoralist, and Mary Costello
Marriage and Family
Married 22 September 1909, Adelaide, South Australia to Bessie Ida Muriel Johnstone (born circa 1883 and died circa April 1980), daughter of William and Sarah Cherry
Children: four sons and two daughters
Death
Date: 3 September 1950
Place: West Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Religion
Catholic
Education
St Patrick’s College, Goulburn
Occupation
Farmer
Employment History
Worked on Thylungra
1886 joined father on newly established cattle station Argyle, East Kimberley
1891 went overland with cattle to Darwin and 1893 to Derby with uncle, MJ Durack
1894 formed Ivanhoe on northern portion of Argyle run
1897 Durack Bros amalgamated with Connor and Doherty in pastoral and cattle-shipping business
1902 firm shipped 3,612 cattle to Natal
1910–1911 entered Philippines trade
Represented East Kimberley on Committee of Western Australian Pastoralists’ Association for many years
1920s support to unsuccessful ventures to find minerals in Kimberleys
1950 sold properties to Peel River Estates
House
MLA
Local Government Service
Wyndham Road Board until June 1906
Party
Nationalist to 1920 then Country Party then Nationalist from 1923
Date Elected
9 November 1917
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Michael Durack
Year Retired/Resigned
1924
Electorate
Kimberley
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Kimberley 9 November 1917–5 April 1924

Royal Commissions
  • Chairman Royal Commission on Meat Industry 1928
Background/Membership
Childhood on Thylungra station, Queensland
Had debt problems in 1930s
Justice of the Peace
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 69.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 22 December 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KB00090511
Further Information
G. C. Bolton, 'Durack, Michael Patrick (1865–1950)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/durack-michael-patrick-6062/text10373, published first in hardcopy 1981, accessed online 17 December 2015.
Bolton, ‘History of the Kimberley Pastoral Industry’, USWA 1954.
Diaries 1886–1950 (WA State Records Office)
Durack
West Australian, 4 September 1950.