Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Robert William Greig
Principal Honours

Birth
Date 17 May 1942 Place Melbourne, Victoria, Australia
Parents
Son of Robert Sinclair Greig, electrical engineer, and Mary Elizabeth Plumridge
Marriage and Family
Married 15 July 1967, Melbourne, Victoria to Jennifer Margaret Scott, daughter of
Thomas William Scott and Dorice Elsie Payne
Children: two sons and one
daughter
Religion
Baptist
Education
Mont Albert Central and Box Hill High Schools, Victoria
Occupation
Manager and management consultant
Employment History
Manager Pastoralists and Graziers Association of WA 1967–1974
Director of Industrial Relations, Master Builders Association of South Australia 1974–1978
Senior Industrial Relations Consultant Confederation of Western Australian Industry 1978–1983
Manager Industrial Relations Training for Confederation of Western Australian Industry 1983–1987
Industrial relations consultant to Western Australian Housing Industry Association 1989
Management consultant to Griffin Coal Mining Company Limited 1989–1992
General Manager Operations Griffin Coal 1992–1996
Management consultant to Wesfarmers Premier Coal Ltd 1997–2005
Management Consultant to mining and construction industry 2005–2008
Since 1992 developing lavender farm at Mumballup
Retired to farm 2009, produced Namastey Lavender Oil
House
MLA
Party
Liberal
President Lesmurdie branch of Liberal Party
Senior vice-president Canning Division
Vice-president Pearce Division
Member State Council
Date Elected
24 October 1987
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Robert Greig
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1989
Electorate
Darling Range
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Darling Range 24 October 1987 (by-election)–4 February 1989
  • Contested Helena 4 February 1989
Office
  • Shadow Cabinet Secretary with specific responsibility for Party Liaison Campaign Committee and Special Projects 26 April 1988–4 February 1989
Committees
  • Member Joint Committee on Delegated Legislation 1987–1989
Background/Membership
One time member of Australia and Industrial Relations Society
Former member Secondary Education Authority of Western Australia
One time member Apex
Member Rotary
One time member Institute for Personnel Management of Australia
Member Australian Institute of Management
Qualifications
Diploma of Management
Diploma in wool classing
References
Black, David, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia, Volume two, 1930 - 2010, p. 100.
Further Information
<<- Return to previous screen