Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Edward Ernest Heitmann Sr


Birth
Date: 3 June 1878
Place: California Gully, Bendigo, Victoria, Australia
Arrival in WA
1895 to WA
Parents
Son of Herman, carpenter and blacksmith, and Katherine Roberts
Uncle of John Heitman
Marriage and Family
Married (1) 29 June 1896, residence of John Johns, Bendigo, Victoria (Primitive Methodist) to Emma Jane Johns (born circa 1878), daughter of John Dawe and Emma Jane Trelease
Children: one son and two daughters
Widowed 12 December 1905
Married (2) 8 June 1909, St Andrews Church (Church of England), Subiaco to Ada Maude Cooke, (born circa 1875), daughter of Frederick and Elizabeth High
Children: two sons and one daughter
Death
Date: 30 January 1934
Place: Golden Square, Bendigo, Victoria, Australia
Cemetery: Bendigo Cemetery, Bendigo, Victoria
Religion
Not stated
Education
Educated Victoria
1896 took course at Bendigo School of Mines
Occupation
Mine engine driver and union secretary
Employment History
Miner from early age, became shaftsman then qualified as engine driver
1899 Murchison goldfields, WA
Organising secretary Australian Workers' Union
Became editor Kalgoorlie Express 1913
Controller of transport for demobilisation of Australian Imperial Force 1918–1919
To Adelaide in business as advertising agent
1921 farming at Laanecoorie in Victoria
Organising secretary Advance Bendigo and the North League for 18 months
House
MLA
Party
Labor until 1917 then Nationalist
To Victoria in 1917 as WA representative to promote National Federation
Date Elected
24 June 1904
Inaugural Speech
Heitmann, Edward Ernest, Address-in-Reply.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Edward Heitmann
Year Retired/Resigned
1917 (WA)
Electorate
Cue
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Cue 24 June 1904–4 November 1913 (resigned); Geraldton 21 October 1914–20 March 1917 (resigned)
  • Contested Geraldton 15 November 1913 (by-election)

Commonwealth

Electorates
  • Kalgoorlie (House of Representatives) 5 May 1917–13 December 1919
  • Contested Kalgoorlie (House of Representatives) 13 December 1919

State (Victoria)

Electorates
  • Contested Eaglehawk 1922
Background/Membership
By 1896 returned to Victoria
1899 again to WA, on Murchison goldfields
President Day Dawn Engine Driver’s Association
Member WA Health Commission inquiring into Miners Phthisis and contributed to establishment of tuberculosis sanatorium at Wooroloo
Returned to WA 1919
To Bendigo 1927
Much ill health in later life, in military hospital in Caulfield
References
JS Battye, ed, The Cyclopedia of Western Australia, Hussey and Gillingham, Adelaide, 1912-1913, vol. 1, p. 344.
Bendigo Advertiser, 31 January 1934.
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 95.
Morning Herald, 30 June 1904.
J Rydon, A Biographical Register of the Commonwealth Parliament, Australian National University Press, Canberra, 1975.