Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Henry Hicks Hocking
Principal Honours
Kt (1895)
Birth
Date 16 July 1842 Place Streatham (baptised Kennington), Surrey, England, United Kingdom
Arrival in WA
1872 to WA
Parents
Son of Richard, merchant, and Elizabeth
Marriage and Family
Married 1 April 1874, Parish Church, Albany to Elizabeth Mary Pittis (born circa 1854), daughter of Edward Arnold
Death
Date 9 June 1907Place London, England, United Kingdom
Cemetery Cause of Death
Education
Educated 1860–1863, St John’s College, Oxford, 1864, BA
1865 Vinerian Scholar
1867 BCL (Bachelor of Civil Law)
Occupation
Lawyer and attorney-general
Employment History
Admitted to Bar as barrister, Inner Temple, and joined home circuit
Acting Chief Justice 1873–1874
Acting Chief Justice, Gibraltar 1879–1880
Attorney-General, Jamaica, Executive Councillor 1880–1896
House
MLC
Date Elected
27 May 1873
Inaugural Speech
-No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Henry Hocking
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1879
Electorate
Nominated
Parliamentary Service
Electorates
  • Nominated MLC 27 May 1873–30 June 1874, 16 January 1875–25 February 1879 (resigned)

Office
  • Attorney-General (from December 1872) 27 May 1873–30 June 1874, 16 January 1875–25 February 1879
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 15
R Erickson, ed, The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, volume II, University of Western Australia Press, Nedlands, WA, 1987.
J Forster, Men of the Bar (London 1885)
Russell, Enid, A history of the law in Western Australia and its development from 1829 to 1979, University of Western Australia Press, Nedlands, WA, p. 218 (portrait)
Who Was Who (1897–1915)
Further Information
<<- Return to previous screen