Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
David Peter Dellar
Birth
Date 30 October 1915 Place White Feather Hospital, Kanowna, Western Australia
Parents
Benjamin James Dellar, variously teamster prospector and battery hand, and Eileen Grace Henderson
Marriage and Family
Married 25 July 1934, St Matthew’s Church, Boulder to Gladys Jean McDonald, daughter of Alexander James and Ellen Alexandrina Mills
Children: two sons, including
Stanley James Dellar, shire clerk and politician, and one daughter
Widowed 11 September 1981
Married 31 October 1987, Kalgoorlie to Jean Gertrude Laffiu (nee Woods), daughter of Cecil Augustine George and Margaret McDonald

Great uncle of Melissa Price, Member for Durack
Death
Date 30 January 1994Place Kalgoorlie, Western Australia
Cemetery Kalgoorlie Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Catholic
Education
Menzies State School, Salmon Gums State School and WA School of Mines, Kalgoorlie
Occupation
Mine foreman
Employment History
Worked in and around the mining industries from 1931 at Linden, Menzies, Kanowna (mid 1930s) and Kalgoorlie (from late 1930s)
Transport driver in 1942
Joined armed services 25 June 1942
Served in various parts of Australia with 16th Australian Light Anti-Aircraft and 16th Australian Infantry Training Battalion
Corporal
Discharged 15 December 1945 as unarmed combat instructor, rank of Sergeant
Labourer in 1950s then underground foreman shift boss
Joined the staff of Atlas Copco June 1965 as branch manager in Kalgoorlie until 1974
Subsequently prospecting
House
MLC
Local Government Service
Menzies Shire Council 1 May 1981–May 1994
Party
Labor
Member of Australian Labor Party
Date Elected
29 June 1963
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by David Dellar
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1965
Electorate
North-East
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North-East Province 29 June 1963 (by-election) – 21 May 1965
  • Contested Lower North Province 20 February 1965
Background/Membership
Union representative on the mines for several years
Life member Returned Soldiers Golf Club, Kalgoorlie, president for 11 years then patron
Life member Eastern Goldfields Cycle Club, president and secretary for several years
Represented the Goldfields several times in cycling and the State 1948, first and fastest time in Menzies to Kalgoorlie 132 km race in 1934 and second fastest time in Beverley to Perth race, 1948
Twice winner of Chamber of Mines Ambulance competition
Kalgoorlie Road Board 18 April 1959–1969
Qualifications
Certificate of competency as underground supervisor
References
David Black, and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume two, 1930-2010, Perth, Western Australian Parliamentary History Project, 2011, p. 67.
Further Information
<<- Return to previous screen