Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Roy Frederick Claughton
Birth
Date 14 August 1927 Place Bassendean, Western Australia
Parents
Son of James Edward Frederick, nurseryman/green-keeper and curator for Western Australian Cricket Association (WACA), and Mabel Alice Parker
Marriage and Family
Married 14 May 1955, St Mary’s Church, West Perth to Judith Mae Devereux (daughter of Timothy Michael and Frances Mae Abbott)
Children: two sons and two daughters
Death
Date 26 April 2012Place Kalamunda, Western Australia
Cemetery Taken by funeral director at Karrakatta CemeteryCause of Death
Religion
Church of England
Education
Bassendean Primary School and Perth Boys School
University of Western Australia
Claremont Teachers’ College (BA, Dip of Teaching)
Occupation
Teacher
Employment History
Worked as storehand 1942–1948
Assisted father in nursery business 1949–1950
Trainee teacher 1951–1953
Teacher at Morawa Primary School 1954–1956; Bridgetown Junior High School 1957–1959; North Perth Primary School 1960–1962; Innaloo Primary School 1963–1966; Mirrabooka High School 1967
House
MLC
Local Government Service
Perth Shire Council May 1969–May 1970
Party
Labor
Joined Australian Labor Party (ALP) 1966
Life member 1980
WA State Parliamentary Branch ALP
Date Elected
22 May 1968
Inaugural Speech
-Claughton, Roy Frederick, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Roy Claughton
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1980
Electorate
North Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North Metropolitan Province 22 May 1968–21 May 1980
  • Contested North Metropolitan Province 23 March 1980

Office
  • Party Whip 1974–1980

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1971–1974
  • Member Standing Orders Committees 1971–1974
  • Member Joint Printing Committee 1977–1980

Royal Commissions
  • Member Honorary Royal Commission on the Corridor Plan for Perth 1971–1972

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association at 14th Australasian Regional Conference, Adelaide, 1977
Background/Membership
Founding chairman Family Planning Association 1971, life member
Patron Abortion Law Reform Association from 1969
Member Board Western Australian Museum 1974
Member Board Perth Institute of Film and Television 1971–1974, 1978–1980
Member Lotteries Commission 1983-1986
Member and then chairman Charitable Collections Advisory Committee from circa 1984
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 47.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 6 May 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KC00189181
Who's Who in Australia (1977)
Further Information
<<- Return to previous screen