Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Jack Heitman
Birth
Date 1 August 1906 Place Boulder, Western Australia
Parents
Son of Herman Albert Heitman, miner and farmer, and Lillian Caroline Gluyas (nee Pascoe)
Marriage and Family
Married 7 March 1934, St David’s Church, Morawa (Church of England) to Adela Elizabeth Yewers, daughter of Henry (Harry) Leslie Yewers and Adela Maud Grosser
Children: three sons and one daughter
Death
Date 25 April 1977Place Mt Lawley, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Methodist
Education
Educated Tammin
Occupation
Farmer
Employment History
Employed as farm hand, Morawa 1927
Established Mury Blood Merino Sheep Stud at Morawa as well as farm at Meekatharra
House
MLC
Local Government Service
Morawa Road Board 1939–1940, 1945–1961; vice chairman 1946–1950, chairman 1950–1952, vice chairman 1953–1961
Chairman Country Shires Association
Chairman Northern Ward of Country Shires
Party
Liberal
Date Elected
17 August 1963
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Jack Heitman
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1977
Electorate
Midland
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Midland Province 17 August 1963 (by-election)–21 May 1965; Upper West Province 22 May 1965 (appointed to Province following redistribution)–25 April 1977 (had not contested seat at February 1977 election, term due to expire 21 May)

Office
  • Government Whip prior to 1971
Committees
  • Chairman of Committees 30 July 1974–25 April 1977
  • Member Joint House Committee 1968–1972, 1974–1977
Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association at General Conference, Sri Lanka, 1974; and at 10th Australia Area Conference, Sydney, 1969
Background/Membership
Heitmann on birth certificate
Volunteer Defence Corps Corporal in Home Guard World War II
Won several prizes for wheat growing and pasture improvement in 1950s and 1960s
Member Farmers’ Union and Pastoralists and Graziers’ Association
Justice of the Peace 1956
Member Bushfires Board, Agricultural Protection Board
Member Morawa Hospital Board
President Moonyoonooka Football Club
Member Morawa Tennis Club and Bowling Club
Acted as a judge at local race meetings
Football oval renamed Jack Heitman oval 1976
Freemason, member Grand Lodge 1961
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 117.
West Australian, 27 April 1977.
Further Information
<<- Return to previous screen