Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Howard Stirling Raphael
Birth
Date 13 June 1900 Place Adelaide, South Australia
Arrival in WA
To WA 1911
Parents
Son of Joseph George Raphael, shop assistant/salesman, and Zara Jane Tuxford
Marriage and Family
Married (1) 1 July 1925, Wesley Church, Perth to Vera Evelyn Edwards Punston (born circa 1899–1901), daughter of Arthur Joyce Punston and Nina Corey
Children: one son
Widowed 7 April 1932
Married (2) 21 July 1935, Victoria Park (Catholic) to Mary Margaret Sarah Stubbs (born circa 1905), daughter of Frederick Stubbs and Josephine Gray

No children
Death
Date 9 December 1944Place North Steyne Beach, Sydney, New South Wales, Australia
Cemetery Rookwood War Cemetery Roman Catholic—(Church of England funeral)Cause of Death
Religion
Catholic
Education
Educated Pulteney School, South Australia; St Patrick’s and St James’ Colleges, Western Australia
Occupation
Dentist
Employment History
Dental assistant by profession, by 1930 managing dental business in Victoria Park
Qualified as health inspector
Enlisted Australian Imperial Force (AIF) 15 October 1942

Served in 76 AIF Dental Unit as Captain (received rank 17 December 1942) until death
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council November 1924–December 1944
Chairman Electricity and Gas Committee
Party
Labor
Member Metropolitan Council Australian Labor Party (ALP) circa 1923–1930 (represented Shop Assistants’ Union)
State Executive from circa 1928
Represented Amalgamated Road Transport Workers Union (WA branch) at ALP Triennial Congress 1935
Date Elected
12 April 1930
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Howard Raphael
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1944
Electorate
Victoria Park
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Victoria Park 12 April 1930–9 December 1944

Royal Commissions
  • Chairman Hon Royal Commission inquiring into the Administration of the Municipal Council of Perth 1937–1938
Background/Membership
Said to have tried to enlist 1916 but discharged as underage
Vice-president Victoria Park branch Ugly Men’s Association
Member Celtic Club
Active in local sporting bodies
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 218.
West Australian, 14 April 1930.
Who's Who Australia (1941)
Further Information
<<- Return to previous screen