Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
James Brebber
Birth
Date 14 October 1849 Place Strathdon, Aberdeenshire, Scotland, United Kingdom
Arrival in WA
1887 to WA
Parents
Son of George Forbes, general merchant, and Katherine Grant
Marriage and Family
Unmarried
Death
Date 30 January 1936Place Perth, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Presbyterian
Education
Local
Occupation
Real estate agent
Employment History
Builder 1877 Glasgow
1888-93 builder in Victoria
Contractor then real estate agent and sworn valuator until 1918
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council 1897–1905
Party
Liberal Party
Date Elected
27 October 1905
Inaugural Speech
-Brebber, James, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by James Brebber
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1908
Electorate
North Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA North Perth 27 October 1905–20 September 1908
  • Contested North Perth 28 June 1904, 11 September 1908
Background/Membership
Secretary United Trades Committee
1879 London
1881–1887 secretary United Trades Council
To WA again in 1893
1906 Justice of the Peace
Member Caledonian Society serving as Chief and also secretary
References
JS Battye, ed, The Cyclopedia of Western Australia, Hussey and Gillingham, Adelaide, 1912-1913, p. 749.
D Black and G Bolton, eds, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, 2010, p. 35.
R Erickson, ed
, The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, volume I. A-C, University of Western Australia Press, Nedlands, WA, 1987.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 27 November 2014 http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KB00053982
West Australian, 28 October 1905.
Further Information
<<- Return to previous screen