Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
John Leslie Hunt
Birth
Date 22 November 1912 Place Kalgoorlie, Western Australia
Parents
Son of Edwin Charles Hunt, miner and underground foreman, and Ruby Maud Seddon
Marriage and Family
Married 3 April 1933, St John’s Church, Fremantle to Dorothy Ellen Barger, daughter of Harry and Kathleen Rebecca Mitchell
Children: one son and one daughter
Widowed 13 March 1973
Death
Date 16 July 1988Place Shenton Park, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated South Kalgoorlie, Kalgoorlie Central and Eastern Goldfields High School
Occupation
Farmer, miner and public servant
Employment History
Farming in Moorine Rock area 1928–1935
Mining at Marvel Loch 1935–1937, Kalgoorlie 1937–1941
Enlisted Australian Imperial Force 8 January 1942
Served in 2/6 Australian Commando Squadron in Morotai, New Guinea 1942–1943, later Borneo 1945—Sergeant
Mentioned in despatches
Discharged 14 January 1946
Mining at Marvel Loch 1947–1951
Storeman in Perth 1952–1953
Mining North West Pilbara 1953–1956, ABA Wittenoom
With Mines Department 1954–1971, workmen’s mines inspector, supervisor in Wittenoom for one year, Port Hedland 14 years
House
MLC
Local Government Service
Port Hedland Shire Council April 1964–July 1971
President of Port Hedland Shire Council for six years
Party
Labor
Secretary Port Hedland branch of Australian Labor Party
Date Elected
20 February 1971
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by John Hunt
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1974
Electorate
North
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North Province 20 February 1971 (by-election)–21 May 1974
  • Contested North Province 30 March 1974
Committees
  • Member Joint House Committee 1971–1974
Background/Membership
Member Australian Workers Union (AWU) 1937–1941, 1953–1971
Justice of the Peace until 1974
Secretary and president of the Port Hedland Return Services League of Australia (RSL) 1966–1970
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 130.
Further Information
<<- Return to previous screen