Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Linda Rosemary Savage


Principal Honours
Won Law Society award for outstanding service in the community 1997
Won Woman Lawyer of the Year Award 2010
Birth
Date: 14 January 1957
Place: Perth, Western Australia
Parents
Daughter of Stanley Thompson Savage, general practitioner, and Roberta Rosemary Wyatt, teacher and home duties
Marriage and Family
Married 26 February 1982, Perth, WA to Stephen James Davis, radiologist
Children: two sons and one daughter
Education
St Hilda’s Anglican School
University of Western Australia—Bachelor of Arts (BA) Hons, Bachelor of Laws (LLB)
Cambridge University—Master of Arts (MA) 1984
Graduate Member of the Australian Institute of Company Directors (GAICD)

Murdoch University—Certificate in Bioethics
Occupation
Lawyer
Employment History
Research assistant and speechwriter for Senator Ruth Coleman 1980–1982
Admitted to practice as barrister and solicitor in WA 1987
Legal Aid Commission 1991–1993
Legal member Social Security Appeals Tribunal 1993–1999
Director Social Security Appeals Tribunal 1999–2001
Member Administrative Appeals Tribunal 2003–2006
Pro-bono and contract work 2007–March 2010
House
MLC
Party
Labor
Australian Labor Party member 1983–1989 and from 2005-
Date Elected
22 March 2010
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Linda Savage
Year Retired/Resigned
2013
Electorate
East Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC East Metropolitan Region 22 March 2010 (elected on recount to fill casual vacancy). Elected to the Thirty-eighth Parliament for the East Metropolitan Region on 22 March 2010 following a recount conducted by the Electoral Commissioner to fill the vacancy caused by the passing of the Hon Jock Ferguson. Retired 21 May 2013.
  • Contested East Metropolitan Region 6 September 2008
Committees
  • Member Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review 22 April 2010–18 September 2012
  • Member Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People 13 June 2012–14 December 2012
Background/Membership
In Cambridge 1983–1984, Los Angeles 1985–1991, London 2006–2007
Wrote with Jo-Anne Byrne and Susan Cullen:
  • Women in Labour—32 personal accounts of Childbirth, Melbourne: Text Publishing, 1992
Wrote with Terri-Ann White:
  • Abortion—Breaking the Silence, 1994 (published with the assistance of the Megan Sassi Foundation)
Member Women’s Advisory Council to the Premier 1991–1993
Convenor/founding member Women’s Legal Service of WA 1992–1996
Member Executive of Women Lawyers of WA 1994–2000, Vice President 1997–2000
Member of Chief Justice David Malcolm’s Task Force on Gender Bias, reported June 1994
Member Attorney's-General Administrative Review Taskforce, reported May 2002
Member Board Art Gallery of Western Australia 2003–2006
Member Reproductive Technology Council of WA 2002–2006
Member Wanseal Family Services until February 2010
Member Law Society of WA, vice-president 1997–2000
Qualifications
BA (Hons), LLB, MA, GAICD, Certificate in Bioethics
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 230.
Parliament of Western Australia, Former Members, Parliament of Western Australia website, accessed 21 May 2014.
Further Information
Chapter 78. Linda Savage Making a Difference.pdf