Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Ivan Wemyss Manning
Birth
Date 7 June 1918 Place Bunbury, Western Australia
Parents
Son of Ernest Joseph Manning, farmer, and Laura Mabel Fidler
Marriage and Family
Married (1) 11 December 1943, Charles St Methodist Church, West Perth to Florence Hope Buxton, daughter of John Walkley Buxton and Alice Maud Watson
Children: one son and three daughters
Widowed 21 July 1970
Married (2) to Margaret Jill Galipo (nee Twomey), daughter of Christopher Colombus Galipo and Kathleen Maria Regan

Children: two sons and two daughters
Death
Date 20 July 1988Place Royal Perth Hospital, Perth, Western Australia
Cemetery Bunbury Lawn Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Uniting Church
Education
Educated Bunbury and Myalup Assisted School
Occupation
Farmer
Employment History
Working as farmhand
Enlisted Australian Imperial Force 29 June 1940

Served with 2/28 Battalion of the 9th Division, 637 days overseas (Middle East) and 581 days in Australia
Wounded in action 27 July 1942 at Ruin Ridge, El Alamein, and lost arm
Discharged 4 April 1944
Worked on family farms including Harvey 1944–1946, Yarloop 1946–1950 and Myalup 1974–1988
House
MLA
Party
Liberal
Joined party 1946
Foundation member Harvey branch and president 1983
Date Elected
25 March 1950
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Ivan Manning
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1974
Electorate
Harvey
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Harvey 25 March 1950–31 March 1962 (electorate abolished in redistribution); Wellington 31 March 1962–30 March 1974

Office
  • Opposition Whip 1957–1959 and 1971–1974
  • Government Whip 1959–1962 and 1965–1971
  • Secretary Parliamentary Liberal Party 1957–1962 and Government Parties 1959–1962

Committees
  • Chairman of Committees 31 July 1962–1 January 1965
  • Member Joint House Committee 1961–1964
  • Member Printing Committee 1959–1962, 1965–1974
  • Member Select Committee on the Collie Club (Private) Bill 1953
  • Member Select Committee on the Establishing of a Five Day Working Week for Banks Operating in WA 1956

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association (CPA) at General Conference, Kampala, 1967 (member General Council) and at 6th Australia Area Conference, Perth 1961
Background/Membership
Member Farmers’ Union 1950–1970, previously in Junior Farmers movement
Very active in Return Services League of Australia (RSL) 1943–1988, senior vice-president Harvey sub-branch 1947–1949, Regional Country Vice-President WA branch 1984–1988, Country Vice-President 1987
Recipient RSL Meritorious Medal 1985

Member Limbless Soldiers’ Association (WA branch) 1945–1988
Member Rats of Tobruk and 2/28 Battalion Associations
Member Advisory Council Agricultural Wing, Harvey Agricultural Senior High School from 1954
Member Wesley College Council 1962–1964, Methodist Ladies College Council 1959–1961
Member Harvey Rotary Club, president 1975
Life member Harvey Men’s Hockey club, playing member 1946–1970
Member Uduc cricket team 1950–1968
Patron Murray Rifle Association from 1952 and other sporting clubs
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 170.
West Australian, 27 March 1950.
Who's Who in Australia, (1950)
Further Information
<<- Return to previous screen