Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Joseph Totterdell
Principal Honours
Knight (Kt) (1953)
Birth
Date 4 August 1885 Place Marple, Cheshire, England, United Kingdom
Arrival in WA
Arrived WA 1903
Parents
Son of Charles Totterdell, bricklayer and brick manufacturer, and Mary Ann Smith
Marriage and Family
Married 10 October 1910, Trinity Church, Perth to Florence Watson (born circa 1889 and died 21 December 1942), saleswoman, daughter of Robert George and Mary Ann Savage
Children: one son (killed in World War II) and one daughter
Widowed 21 December 1942
Death
Date 26 December 1959Place Royal Perth Hospital, Perth, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, WACause of Death
Religion
Congregational
Education
Educated State schools In Manchester until age 13 years
Apprenticed to bricklaying trade after leaving school
Occupation
Builder
Employment History
In 1904 formed Totterdell Bros Ltd, builders, in Perth
Retired from active business in 1939 then travelled extensively
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council 1931–1945
Mayor of Perth 24 November 1945–1953
While Lord Mayor of Perth tried to introduce backless coat
Party
Liberal
Date Elected
25 March 1950
Inaugural Speech
-Totterdell, Joseph, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Joseph Totterdell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1953
Electorate
West Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA West Perth 25 March 1950–14 February 1953
  • Contested West Perth 14 February 1953
Committees
  • Chairman Select Committees on the Perpetual Executors, Trustees and Agency Co (WA) Ltd and WA Trustee, Executor and Agency Co Ltd Acts Amendment (Private) Bills 1951
  • Member Joint Select Committee on Kauri Timber Company Ltd Agreement Bill 1950
Background/Membership
Spent one year on goldfields with his brothers
President WA Master Builders’ Association
Federal President Master Builders of Australasia at World Conference 1936
Director Broadway Pictures Ltd
Justice of the Peace
Member Commercial Travellers Association
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 259.
Ferguson, Alan. Leading Personalities of Western Australia, p. 25.
West Australian, 27 March 1950.
Who's Who Australia, (1950)
Further Information
<<- Return to previous screen