Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
George Stanyford Francis (Frank) Cowcher
Birth
Date 30 December 1854 Place Barrigup near Pinjarra, Western Australia
Parents
Eldest son of George Stanyford, farmer, and Eliza Houston Jackson
Marriage and Family
Married 7 January 1882, Marradong, Hotham River to Emma Sophie Farmer (born 1863 and died 1950), daughter of Thomas and Margaret Spencer
Children: four sons and four daughters
Death
Date 4 August 1925Place Dookenning, Williams, Western Australia
Cemetery Mailing Cemetery, WACause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated privately
Occupation
Farmer
House
MLA
Local Government Service
Wandering Road Board 1877
Williams Road Board secretary 1893
Williams Road Board secretary 1895–1896
Williams Road Board secretary member 1908, and 1913–1924
Party
Liberal
Date Elected
28 June 1904
Inaugural Speech
-No inaugural speech was given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by George Cowcher
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1911
Electorate
Williams
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Williams 28 June 1904–3 October 1911
  • Contested Williams–Narrogin 3 October 1911
  • Contested South East Province 8 May 1920
References
Battye II, 688–691.
BDWA I.
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 55.
AH Chate; An Account of the Cowcher Family, JHSWA December 1953.
Narrogin Observer, 15 August 1925.
West Australian, 5 August 1925.
Further Information
<<- Return to previous screen