Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 18/06/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 25/06/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 17/06/2019 (09:30 AM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (09:30 AM)
    • Economics and Industry Standing Committee meet on 19/06/2019 (09:15 AM)
      Economics and Industry Standing CommitteeSitting Today (09:15 AM)

Members’ biographical register


Peter Joseph Aloysius Coyne


Birth
Date: 6 July 1917
Place: Geraldton, Western Australia
Parents
Peter, storekeeper, and Rose Evelyn Purcell
Marriage and Family
Married 11 November 1943, Melbourne, Victoria to Nancy Lillian Cooper, daughter of Frank Wormald
Children: two sons and two daughters
Widowed 11 November 1998
Death
Date: 4 November 2001
Place: Osborne Park Hospital, Western Australia
Cemetery: Pinnaroo Valley Memorial Park, Western Australia
Religion
Catholic
Education
Yalgoo Catholic Primary School (Dominican Convent)
Marist College, New Norcia
Occupation
Storekeeper and salesperson
Employment History
Mine worker, metallurgy 1936
In family business as general storekeeper at Agnew 1937–1940
Enlisted Royal Australian Air Force 28 October 1941
Reached rank of Flight Sergeant as radio technician
Served in Northern Territory 7 August 1944–13 November 1945
Discharged 11 April 1946
Country storekeeper at Agnew 1946–1948 and then in several suburban stores (Bassendean, Bedford, Floreat, Mt Hawthorn) 1948–1960
Television salesman 1960–1964
Life assurance representative from 1964
House
MLA
Party
Liberal
Date Elected
20 February 1971
Inaugural Speech
Coyne, Peter Joseph Aloysius, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Peter Coyne
Year Retired/Resigned
1986
Electorate
Murchison-Eyre
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Murchison Eyre 20 February 1971–8 February 1986

Committees
  • Member Joint Printing Committee 1974–1977
  • Deputy Chairman of Committees 1980-1981
Background/Membership
Family moved to Yalgoo shortly after his birth
Living in Doubleview at the time of his death
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 55.