Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
James Gordon Hislop
Birth
Date 14 August 1895 Place Windsor, Victoria, Australia
Parents
Son of James Hislop, pharmacist, and Katherine Collins
Marriage and Family
Married 8 December 1925, East St Kilda, Victoria to Netta Millicent Searll (circa 1900–23 September 1989), daughter of Arthur and Christina Smith
Children: one son and one daughter
Death
Date 4 May 1972Place Royal Perth Hospital, Perth, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Presbyterian
Education
Educated Scotch College, Melbourne, Victoria
MB, BS (Melbourne) 1918, MRCP (London) 1922, FRCP (London) 1949, FRACP 1938—Founding Fellow
Occupation
Doctor
Employment History
Resident Medical Officer Manchester Royal Infirmary and Brompton Hospital, London 1922–1925
Superintendent Children’s Hospital, Perth 1925–1928
Specialist physician in private practice 1929–1971
Hon physician to in-patients Perth Hospital 1929–1949
Consultant physician Fremantle Hospital 1950–1955
Executive officer and deputy chairman WA Medical Coordinating Committee 1942–1946
House
MLC
Party
Liberal
Date Elected
1 November 1941
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by James Hislop
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1971
Electorate
Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan Province 1 November 1941 (by-election)–21 May 1971

Committees
  • Member Library Committee 1947–1953, 1956–1968

Royal Commissions
  • Member Hon Royal Commission inquiring into the Town Planning and Development Act Amendment Bill 1951–1952

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association at 1st and 6th Australian Area Conferences Hobart 1951, and Perth, 1961

Historical Notes
  • Father of the Legislative Council 1968–1971
Background/Membership
Representative of honorary staff in Perth Hospital Board 1941–1948
Chairman WA Post Graduate Committee AMA 1959–1964
Member State committee Royal Australian College of Physicians 1946–1966, chairman
Played active role in initiating development of Medical School in WA in 1950s
Member Civil Defence Council WA
Hon Director Emergency Medical Services 1942–1946
Major on Officers’ Reserve
Trustee Queen Elizabeth II Coronation Gift Fund
President Perth Rotary Club 1940–1941
Governor of 6th district 1947–1949, Life Governor 1968
Active campaigner for abortion law reform
Qualifications
MB, BS (Melb), MRCP (London), FRCP (London), FRACP (1938)
References
D Black and G Bolton, eds. Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia, Vol. 2, 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth 2010 , p. 122.
Further Information
R. A. Joske, 'Hislop, James Gordon (1895–1972)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/hislop-james-gordon-10511/text18653, published first in hardcopy 1996, accessed online 22 December 2015.
West Australian, 5 May 1972.
<<- Return to previous screen