Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Francis Drake Willmott
Birth
Date 23 January 1904 Place Nannup, Western Australia
Parents
Son of Francis Edward Sykes Willmott, farmer, Forests Department employee and politician, and Frances Edith Brockman, and first cousin of William Henry Francis Willmott
Marriage and Family
Married 12 December 1934, Christ Church, Claremont to Edith Frances Riches, daughter of Percy Charles Riches and Harriet Mary Frances Young (daughter of former NSW Minister and Legislative Assistant Speaker)
Children: two sons and one daughter
Widowed 17 July 1970
Death
Date 4 August 2004Place Sandstron Nursing Home, Mt Lawley, Western Australia
Cemetery Karrakatta, WACause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated Bridgetown State School, and Hale School 1918–1920
Occupation
Farmer
Employment History
Worked father’s farm with younger brother at Bridgetown from 1921 until they took over the farm in partnership in 1934
Purchased own farm Geegelup near Bridgetown 1945, handed over to sons in 1968
House
MLC
Local Government Service
Bridgetown Road Board 19 April 1941–19 April 1947
Vice chairman for three years
Party
Liberal
Joined party 1946
President Bridgetown branch 1950–1954
Secretary Forrest Division
Date Elected
10 September 1955
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Francis Willmott
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1974
Electorate
South-West
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-West Province 10 September 1955 (by-election)–21 May 1974

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1965–1974
  • Member Standing Orders Committee 1968–1974
Royal Commissions
  • Member Hon Royal Commission inquiring into War Service Land Settlement 1956–1957
Historical Notes
  • In January 2004 became first centenarian former member of WA Parliament. Willmott was born in 1904, the year Parliament House opened. In 2004 he attended the centenary celebrations of Parliament House.
Background/Membership
After leaving Parliament retired to Nedlands
Member Pastoralists’ and Graziers’ Association and Farmers’ Union
Member and councillor Bridgetown Agricultural Society
Member Bridgetown Trotting Club from circa 1926, president 1947–1951, life member 1952
In later years lived in a nursing home in Mt Lawley
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 282.
Transcripts of interviews with Del Willmott in 1988 and 1992 and with John Ferrell 2002 (WA Parliament Library)
West Australian, 9 September 2004.
Further Information
<<- Return to previous screen