Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Ms Josephine (Josie) Farrer


Birth
Date: 24 September 1947
Place: Halls Creek, Western Australia
Marriage and Family
Married
House
MLA
Local Government Service
Shire Council president and councillor, Halls Creek
Party
Labor
Joined Australian Labor Party
Date Elected
9 March 2013
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Josie Farrer
Electorate
Kimberley
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA for Kimberley 9 March 2013–present. Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Kimberley on 9 March 2013 in succession to Carol Anne Martin (retired). Re-elected 2017.

Committees
  • Member Joint Select Committee on Aboriginal Constitutional Recognition from 2 December 2014 to 26 March 2015
  • Co-opted Member to the Education and Health Standing Committee's Inquiry into Aboriginal Youth Suicide in Remote Areas from 22 March 2016 to 17 November 2016
  • Member Education and Health Standing Committee from 23 May 2017
Private Member's Bills
Constitution Amendment (Recognition of Aboriginal People) Bill 2014 Referred to the Joint Select Committee on Aboriginal Constitutional Recognition - 02/12/2014
Constitution Amendment (Recognition of Aboriginal People) Bill 2015 Assented to - 17/09/2015
Qualifications
References
Parliament of Western Australia website. Current Members - Accessed 26 May 2015.
Further Information