Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Roger Tuckfield Goldsworthy


Principal Honours
KCMG (1889); CMG (1874)
Birth
Date: 1839
Place: Calcutta, India
Parents
Son of Thomas, army major, and Sophie Tuckfield
Marriage and Family
Married in 1869 to Eliza, widow of Captain Egan
No children
Death
Date: 6 May 1900
Education
Educated Sandhurst
Occupation
Soldier
Employment History
1857 in volunteer cavalry (Havelock’s irregulars), Indian Mutiny MID and medals
Commissioned, 17th Lancers, Lieutenant 1859, resigned 1866
1868–1870 Inspector-General of Police, Sierra Leone
1870–1873 Commandant of Hausa Armed Police and District Magistrate Lagos
1873–1874 Inspector of Customs, Gold Coast
President of Nevis 1876–1877
Administrator and Colonial Secretary, St Lucia 1881–1884
Governor and Commander-in-Chief, British Honduras 1884–1891
Governor, Falkland Islands 1891–1897
House
MLC
Date Elected
30 August 1877
Inaugural Speech
Goldsworthy, Roger Tuckfield, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Roger Goldsworthy
Year Retired/Resigned
1880
Electorate
Nominated
Parliamentary Service
Electorates
  • Nominated MLC 30 August 1877–7 September 1880 (resigned)

Office
  • Colonial Secretary, 30 August 1877–7 September 1880 (resigned)
Background/Membership
Awarded CMG for role in war with Akumahs
In WA 1877–1878
Chairman Central Board of Education
Owned property at Freshwater Bay
1879 president Working Men’s Association, also Agricultural Society
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 12.
R Erickson, ed, The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, volume II, University of Western Australia Press, Nedlands, WA, 1987.
The Times, 8 May 1900.
Who Was Who (1897–1915)