Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Jack McIntosh Thomson
Birth
Date 11 June 1907 Place Katanning, Western Australia
Parents
Son of Alexander Thomson, building contractor and politician, and Edith Maud Jenkinson
Marriage and Family
Married 22 December 1937, Chapel of St Mary and St George, Guildford to Catherine Mary Hill, daughter of Norton Gordon Hill and Sybil Amherst Martin
No children
Widowed
Death
Date 19 June 1997Place Spencer Lodge, Albany, Western Australia
Cemetery Allambie Park Cemetery, Albany, WACause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated Katanning State School and Guildford Grammar School Master builder and investor
Occupation
Builder
House
MLC
Local Government Service
Albany Town Council 24 November 1945–10 November 1951
Party
Country Party. Joined party 1940
Date Elected
22 May 1950
Inaugural Speech
-Thomson, Jack McIntosh, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Jack Thomson
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1974
Electorate
South
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Province 22 May 1950–21 May 1974

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1968–1974
  • Member Standing Orders Committee 1952–1953, 1963–1974
  • Member Library Committee 1947–1950
  • Member Printing Committee 1959–1965
  • Chairman Select Committee inquiring into School Bus Contracts and Routes 1957
  • Member Select Committee inquiring into the Potato Industry in WA 1971–1972
  • Member Joint Select Committee inquiring into the Kauri Timber Company Ltd Agreement Bill 1950

Royal Commissions
  • Member Hon Royal Commission inquiring into the Town Planning and Development Act Amendment Bill 1951–52

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association, Parliamentary Seminar, Westminster, United Kingdom, 1970
Background/Membership
President Albany Parents & Citizens
Foundation president Albany Historical Society
Foundation president Albany Caledonian Society
Member Strawberry Hill Farm Committee
Committee member and patron Albany Agricultural Society
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two, 1930-2010, p. 254.
West Australian, 20 June 1997.
Further Information
<<- Return to previous screen