Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Peter Henry Wells Sr
Birth
Date 22 October 1937 Place St Arnaud, Victoria, Australia
Parents
Son of Harry Stevens Wells, railway employee, and Alice Rebecca Eileen Blackman Lingwood
Marriage and Family
Married 4 February 1961, Kellerberrin to Dorothy Eva Clarke, daughter of Hector Clarke and Dorothy May Jeakes
Children: one son and two daughters
Death
Date 25 December 2005Place Balga, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, WACause of Death
Religion
Salvation Army
Education
Educated Victoria and at School of Mines, Kalgoorlie, WA
Occupation
Drafter, lecturer and research officer
Employment History
Minister of religion and welfare worker with Salvation Army 1955–1960
Exploration draftsman/sampler with Central Norseman Gold Mines NL 1960–1970
Part-time interviewer with Morgan Gallup Polls, Norseman
Lecturer in cartography (part-time), School of Mines, Norseman (1969) and Kalgoorlie (1970–1971)
Chief draftsman Exploration Division, International Nickel Australia Ltd (Australian Exploration Division of Inco of Canada) 1970–1980
From 1986 Research officer with
Gordon Masters MLC and then (1989–1990) George Cash MLC
Director Computer Technology Liberal Party (WA branch) 1989–1994
State Director Liberal Party 1995–2002
House
MLC
Party
Liberal
President Stirling Division 1976–1980
Date Elected
22 May 1980
Inaugural Speech
-Wells, Peter Henry, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Peter Wells
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1986
Electorate
North Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • North Metropolitan Province 22 May 1980–21 May 1986
  • Contested North Metropolitan Province 8 February 1986
Office
  • Shadow Minister for Multicultural and Ethnic Affairs and the Arts March 1983–13 March 1984
Background/Membership
Foundation president Northern Coastal Rostrum Club, president Kalgoorlie
District chairman Salvation Army Red Shield Appeal
Foundation deputy chairman Balga Recreation Committee
Member Norseman District Hospital and Medical Fund Board and Norseman District Hospital Board
Norseman P&C Association
References
D Black and G Bolton, eds. Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia, Vol. 2, 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth 2010, p. 275.
West Australian, 27 September 1982.
Western Australian Parliamentary Debates, 14 March 2006, p. 243–248.
Further Information
<<- Return to previous screen