Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Thomas George Anstruther Molloy


Birth
Date: 4 October 1852
Place: Toronto, Canada
Arrival in WA
Family migrated to Western Australia June 1862
Parents
Son of John, soldier, and Jane Curtis
Marriage and Family
Married (1) 18 February 1873, Catholic Cathedral, Perth to Amelia Littlejohn Molloy (born 1855), daughter of Joseph Littlejohn
Children: one son and two daughters
Widowed 21 April 1888
Married (2) 23 January 1889, Catholic Cathedral Perth to Mary Raine Reaney (born circa 1863), daughter of Patrick and Kathleen McHale
Children: two daughters
Widowed 7 February 1925
Death
Date: 16 February 1938
Place: St John of God Hospital, Subiaco, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Religion
Catholic
Education
Educated Christian Brothers' College Perth. Left school at 13 years
Occupation
Accountant, builder and manager
Employment History
Worked in printing office
Active in co-operative movement
Accountant
Manager of city branch of Co-operative Stores
Worked in South Australia 1873–1875
Then owned and ran baker’s shop
Worked for
Daily News 1881–1884, commercial manager for West Australian 1884, commenced (at?) Western Mail
Through successful real estate speculation in the city he became independently wealthy
Built Theatre Royal 1896–1897, subsequently Metropole Hotel, His Majesty’s Theatre and His Majesty’s Hotel
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council 1884–1906
Mayor of Perth 1908–1909, and 1911–1912
Party
Various party designations or Independent prior to 1917 then National
Date Elected
13 January 1892
Inaugural Speech
No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Thomas Molloy
Year Retired/Resigned
1894
Electorate
Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Perth 13 January 1892 (by-election)–15 June 1894
  • Contested Perth 14 June 1894, Metropolitan Province 16 July 1894, West Perth 5 May 1897, Perth 24 April 1901, South-West Province 21 August 1901 (by-election), West Perth 14 July 1902 (by-election), Balkatta 28 June 1904, Metropolitan Province 14 May 1906, 13 May 1908, Metropolitan-Suburban Province 26 June 1915 (by-election), Perth 21 July 1917 (by-election), 12 March 1921, Nedlands 26 March 1930, Metropolitan Province 6 February 1932 (by-election)
Background/Membership
Justice of the Peace, 1895
Chairman Karrakatta Cemetery Board of Trustees 1924–1937

1931 Papal Knight of St Gregory
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p.141.
Further Information
Battye, JS. The Cyclopedia of Western Australia, vol 1, p. 539–40.
Courtney, V. All I May Tell.
Erickson, Rica. The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, Volume III.
Tom Stannage, 'Molloy, Thomas George Anstruther (1852–1938)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/molloy-thomas-george-anstruther-7616/text13309, published first in hardcopy 1986, accessed online 23 December 2015.
West Australian, 6 October 1926, 17 February 1938.