Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


George James Foley


Birth
Date: 28 November 1872
Place: Walhalla, Victoria, Australia
Arrival in WA
1895
Parents
Thomas, miner and railway employee, and Elizabeth Rebecca Stant (Stamp)
Marriage and Family
Married 27 January 1902, Wesley Church, Kalgoorlie to Fannie Edith Beresford Meyers (nee Gill) (born circa 1871), widow, daughter of Edward and Martha Robins
No children
Death
Date: 27 October 1945
Place: Mt Hawthorn, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Religion
Congregational
Education
State Training School, Melbourne
Occupation
Miner
Employment History
Employed on Richmond Newspaper
To Western Australia 1895 as gold miner
Became part-owner of Grace Darling mine, Broad Arrow
Auctioneer in Perth
House
MLA
Local Government Service
Perth City Council 1918–1919
Party
Australian Labor Party until 1917 then Nationalist
President North Goldfields Council Australian Labor Federation
Date Elected
3 October 1911
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by George Foley
Year Retired/Resigned
1920
Electorate
Mount Leonora
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Mt Leonora 3 October 1911–18 November 1920 (resigned)
  • Contested Kimberley 23 April 1924
Commonwealth

Electorates
  • Kalgoorlie (House of Representatives) 18 December 1920 (by-election) – November 1922
  • Contested Kalgoorlie (House of Representatives) 16 December 1922
Background/Membership
President Gwalia branch of Federated Miners' Union
After 1911 resided in Perth
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 73.