Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Mr Matthew Hughes


Birth
Date: Born 9 February 1950
Place: Audenshaw, Greater Manchester, United Kingdom
Arrival in WA
April 1979
Education
Bachelor of Education (Hons)
Certificate of Education
FACEL
Occupation
Teacher
Employment History
Teacher
School principal
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Matthew Hughes
Electorate
Kalamunda
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Kalamunda from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Kalamunda on 11 March 2017, in succession to Hon John Howard Dadley Day (defeated).
Committees
  • Member Joint Standing Committee on the Corruption and Crime Commission from 15 June 2017
Background/Membership
Justice of the Peace
FACEL
Qualifications
B. Ed (Hons); Cert. Ed
References
Further Information