Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Edward Houghton Angelo
Birth
Date 29 July 1870 Place Jhansi (now in Uttar Pradesh), India
Arrival in WA
Came to Western Australia in 1882 when his father was appointed inspecting field officer
Parents
Son of Captain Edward Fox, Soldier, and Mary Colquhoun
Marriage and Family
Married 22 February 1894, Scots Church, Fremantle, Frances Mary Peirl (born circa 1872), daughter of Edward John and Sarah Hughes
Children: three daughters
Widowed 24 May 1944
Death
Date 1 October 1948Place Mt Lawley, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
India
1880–1882 Hutchins School, Hobart, Tasmania
1882–1884 High School, Perth, Western Australia
Occupation
Stock and station agent
Employment History
In 1884 joined Public Works Department
1887 Treasury clerk, Roebourne
1890 joined Union Bank, Roebourne
1892 transferred to Perth
1902–1907 first Manager Carnarvon branch
1907 founded stock and station agency, Carnarvon
Chairman of Directors Carnarvon Traders Limited and North West Plantations Limited
Local director Colonial Mutual Fire Insurance Company
House
MLA
MLC
Local Government Service
Gascoyne–Minilya Road Board Chairman and Mayor of Carnarvon 1910–1915
Party
Liberal to 1917
Nationalist 1917–1920
Country Party 1920–1923
Ministerial Country Party 1923–1924
Nationalist 1924–1940
Date Elected
29 September 1917
Inaugural Speech
-Angelo, Edward Houghton, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Edward Angelo
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1933
Electorate
Gascoyne; North
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Gascoyne 29 September 1917–8 April 1933
  • MLC North Province 22 May 1934–21 May 1940
  • Contested Gascoyne 8 April 1933
Background/Membership
Three years President Carnarvon Chamber of Commerce
Successfully advocated establishment of banana-growing industry through irrigation on the Gascoyne
1903 Justice of Peace
Two years chairman Gascoyne Race Club
Carnarvon Government Lands Department Agent 1912–1934
Retirement spent in Mt Lawley
References
D Black and G Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1890-1930 , Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 28.
Further Information
G. C. Bolton, 'Angelo, Edward Houghton (1870–1948)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/angelo-edward-houghton-5029/text8371, published first in hardcopy 1979, accessed online 14 December 2015.
<<- Return to previous screen