Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Edwin Rose
Birth
Date 12 December 1863 Place Parkfield, Harvey, Western Australia
Parents
Son of Robert Harvey, farmer, and Annie Bishop Allnutt
Marriage and Family
Married 14 October 1902, St Paul’s Church, Bunbury to Janet Louise Clarke (born circa July 1878), daughter of Ephraim Mayo Clarke and Louisa Frances Teede
Children: two daughters
Widowed 13 October 1926
Death
Date 11 January 1948Place Bunbury, Western Australia
Cemetery Bunbury Cemetery, WACause of Death
Religion
Church of England
Education
State School, Parkfield. On father’s farm
Occupation
Farmer
Employment History
1887–1903 manager and part-owner with brother of Quanbun sheep station, Kimberley
1894–1908 Cherrabun cattle station
By 1898 purchased and was farming at Wedderburn Park, Brunswick
From 1905 dairy farmer in Wellington
Sold Kimberley properties 1908
House
MLC
Local Government Service
Brunswick Road Board 1910
Party
Liberal
National from 1917
Date Elected
22 May 1916
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Edwin Rose
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1934
Electorate
South-West
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-West Province 22 May 1916–21 May 1934
Background/Membership
For 10 years chairman South West Dairy Co-operative and direct for 30 years
1917–1920 president and vice-president Royal Agricultural Society
Justice of the Peace
Member first Veterinary Board
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 173.
Further Information
A. C. Staples, 'Rose, Edwin (1863–1948)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/rose-edwin-8520/text14477, published first in hardcopy 1988, accessed online 11 January 2016.
<<- Return to previous screen