Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Ms Emily Louise Hamilton


Birth
Date: 14 January 1985
Place: Perth, Western Australia
Education
LLB; BA
Occupation
Electorate officer
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Emily Hamilton
Electorate
Joondalup
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Joondalup from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Joondalup on 11 March 2017 in succession to Jan-Henrik Norberger (defeated).
Committees
  • Member Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 20 June 2017 (Chair from 26 June 2017)
Qualifications
LLB; BA
References
Further Information